Aksaray'da harita mühendisliği paneline yoğun ilgi

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü “Arazi Yönetiminde Coğrafi Bilgi Teknolojileri ve Harita” konulu bir panel düzenledi.

Aksaray'da harita mühendisliği paneline yoğun ilgi
07 Nisan 2014 Pazartesi 13:13

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü “Arazi Yönetiminde Coğrafi Bilgi Teknolojileri ve Harita” konulu bir panel düzenledi. Üst düzeyde katılımın olduğu panelde konuşmacılar, son derece önemli konuların altını çizdi ve detaylı sunumlarda bulundu.


Harita Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Selçuk Reis, panelin açılışında kısa bir konuşma yaptı ve bölüm hakkında bilgiler verdi. Yapılacak teknik gezilerden de söz eden Reis, “Panelin düzenlenmesine katkı sağlayan Sayın Rektörümüze ve katılımcı hocalarımıza teşekkür ediyorum” dedi. ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar da, Harita Mühendisliği Bölümü’nün üniversitenin en kıdemli, en içi dolu, en kaliteli bölümlerinden birisi olduğunu belirtti ve Türkiye çapında İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi’nden sonra en kıdemli, en başarılı bölümlerden birisi olarak kabul edildiğini söyledi. Rektör Acar, konuşmasının son kısmında, panelin düzenlenmesinde emeği geçenlere ve konuşmacı hocalara teşekkür etti.

Düzenlenen panelde; Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan “Ölçme”, İstanbul Teknik Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Yanalak “Arazi Yönetimi ve Kadastro”, İstanbul Teknik Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahsin Yomralıoğlu “Yönetim” ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bayram Uzun “Kentsel Dönüşüm” konularında konuştu. Konuşmacılar özetle şunları söyledi:

* Prof. Dr. Reha Metin Alkan: Haritacılık insanla ve doğayla mücadeleyi, sabrı en iyi öğreten mesleklerden birisidir. Veri toplamanız gerekiyorsa bunu bir şekilde toplayabiliriz. Esas önemli olan nokta veriyi ne şekilde toplayacağımız değil; veriyi neden toplayacağımız ve bu veriyi ne şekilde değerlendireceğimizdir.

* Prof. Dr. Mustafa Yanalak: Temelde bizler konum bilgisi üretiyoruz. Araziyi yönetebilmek için de elinizde doğru bilgi olması lazım. Arazi hakkında bilgi sahibi olmazsanız, istediğiniz amaçlar doğrultusunda yönetim sağlayamazsınız. Arazi yönetimindeki en önemli katmanlardan biri ise mülkiyet haritalarıdır.

* Prof. Dr. Tahsin Yomralıoğlu: Harita Mühendisliği mesleğiyle uğraşanlar olarak çok farklı uygulamalarla karşı karşıya geliyoruz. İşin içinde sadece teknik manada belirli bir nesnenin detayının ölçülmesi yok; onun yönetilmesi kısmı da var. Mesleği tariflerken “Matematik artı sosyal boyutu olan mühendislik dalı” olarak nitelendiriyorum.

* Doç. Dr. Bayram Uzun: Kentsel Dönüşüm çok popüler bir konu ve önümüzdeki yıllarda Harita Mühendislerinin önemli bir uğraş alanı olacak. Kentsel Dönüşüm Yasası, ülkemizde son yıllarda çıkan en reformist yasalardan birisi. Yasanın hedefi, ülke genelinde afet riski altında bulunan 20 milyon konut stokunun yaklaşık yarısını yenilemek.

Panelin ardından öğrenciler ve akademisyenler merak ettikleri sorulara yanıt aradı ve soru-cevap bölümünün ardından konuşmacılara plaketleri ve katılım belgeleri verildi. Heyet daha sonra ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar’ı makamında ziyaret etti. Burada, kısaca üniversiteyi tanıtan Rektör Acar, panelin son derece verimli geçtiğini vurguladı.
CİHAN

Aksaray'da harita mühendisliği paneline yoğun ilgi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×