Aksaray’da çiftçilere fide desteği

Aksaray'da ürün çeşitliğinin arttırılması çiftçilerin üretime yönlendirilmesi ve ekonomik olarak daha iyi duruma gelmesi için 17 çiftçiye 76 bin 248 adet domates fidesi dağıtıldı.Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ek binası...

Aksaray’da çiftçilere fide desteği
05 Mayıs 2014 Pazartesi 17:28

Aksaray'da ürün çeşitliğinin arttırılması çiftçilerin üretime yönlendirilmesi ve ekonomik olarak daha iyi duruma gelmesi için 17 çiftçiye 76 bin 248 adet domates fidesi dağıtıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ek binası bahçesinde düzenlenen fide dağıtım törenine Vali Şeref Ataklı, Gıda, Tarım Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun, Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İl Genel Meclis Üyesi Mahmut Aktürk ve çiftçiler katıldı.

Vali Şeref Ataklı, Aksaray’ın bir tarım şehri olduğunu ancak üretilen ürünler itibariyle arpa, buğday, şeker pancarı bazı yem bitkileri ön plana çıktığını söyledi. Aksaray’da tarımsal ürün çeşitliliğinin arttırılması gerektiğini bu yönde de ilgili kurumların çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade eden Vali Ataklı, sebze yetiştiriciliğini desteklemek için domates üretimini ön plana çıkardıklarını belirtti. Özel İdare kaynakları kullanılarak 2 dekar ve üzerinde domates yetiştirecek 17 çiftçiye toplam 76 bin 248 adet fide dağıtımı yapıldığını ifade eden Vali Ataklı, ‘’Çiftçilerimizin teşvik edilmesi amacıyla Özel İdaresi katkısıyla domates fideleri alındı. Bu bir örneklik oluşturacak. Bundan sonra daha da geliştirerek çiftçimizi sebze ve domates ekimi konusunda teşvik edeceğiz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz tarafından Aksaray İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Strateji Planı hazırlanıyor. Bu kapsamında il genelinde hangi ürünler ekonomik olarak daha iyi değerlendirilebilir, bunların çalışmasını sürdürüyoruz. Bu net bir şekilde ortaya çıktığında o doğrultuda çiftçilerimizi teşvik ederek yönlendireceğiz. Burada hedef ürün çeşitliliğini artırmak çiftçilerimizi üretime yönlendirerek gelir elde etmesini sağlamak olacaktır.’ diye konuştu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun da konuşmasında dağıtılan fidelerle toplamda 40 dekar alanda domates yetiştirileceğini söyledi. Fidelerin 16 bin 964 TL’sinin İl Özel İdaresi kaynakları kullanılarak karşılandığını belirten Zabun, çiftçilerden 15 TL katkı alındığını söyledi.

Konuşmaların ardından hak sahibi çiftçilere domates fidelerinin dağıtımı yapıldı. CİHAN

Aksaray’da çiftçilere fide desteği


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×