AKP kurucusundan ses getirecek açıklamalar

AKP’nin kurucuları arasında yer alan ve bir dönem Başbakan’a en yakın isimlerden biri olan Dengir Mir Mehmet Fırat, 17 Aralık yolsuzluk operasyonunun üzerinin örtülmesinin mümkün olmadığını söyledi.

AKP kurucusundan ses getirecek açıklamalar
09 Haziran 2014 Pazartesi 11:55

AKP eski Genel Başkan Yardımcısı Fırat, gündemi haftalık haber dergisi Aksiyon ’a değerlendirdi. Fırat, Aksiyon’un Ankara temsilcisi İdris Gürsoy’un 17 Aralık’tan 27 Mayıs’a, Soma faciasından Anayasa Mahkemesi’nin Twitter kararına kadar pek çok konudaki sorusunu cevapladı. Hukukçu kimliğiyle bilinen Fırat, ‘paralel yapı’ iddialarına inanmadığını söyledi. Asıl paralel yapının Ergenekon olduğunu belirtti. Yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili bir soru üzerine, “Ben bu olaylarda bir paralel yapı olduğu kanısında değilim. Türkiye’de bir paralel yapı vardır, o da Ergenekon’dur. Devletin her yerinde vardır. Ergenekon dışında bir paralel yapı olduğu kanısında değilim. Olsa olsa bir suç örgütü vardır. Ha suç örgütü olup olmadığına da ben karar veremem. Ben mekanizmaları işletirim, dosyasını hazırlarım, mahkemeye sevk ederim. Mahkeme o insanı cezalandırır, devlet yapısı içinden ayıklar.” dedi. Dengir Mir Mehmet Fırat , ‘masumiyet karinesini’ hatırlattı. Ardından şunları söyledi: “Öyle bir hava oluşturuldu ki toplumda, bir algı yönetimi var. Ortalık toz duman. 17 Aralık var. Bunun hiçbir kabul edilebilir yanı yok. Fezlekeler gelmiş, bunların yargılandığı yer Anayasa Mahkemesi, Yüce Divan’dır. Bunlar yargılanmalıdır. Yargılanmak ayıp bir şey değildir; ama töhmet altında kalmak çok kötüdür. Yargılanıp aklanmak da bana göre büyük bir şereftir. (…) Dolayısıyla 17 Aralık, üzerinin örtülmesi mümkün olmayan bir süreçtir. Bunu hiçbir şekilde kamufle edebilmek, hoş görebilmek mümkün değildir.”
 
Dengir Mir Mehmet Fırat’a, yasa dışı dinlemeler de soruldu. Bu konuda hükümetin sorumluluğunun ne olduğuyla ilgili soru üzerine Fırat, “Devlet yazılı hukuka bağlıdır. Eğer bunu çıkarmazsanız o zaman acziyetinizi ifade edersiniz. (…) Dolayısıyla kanunu yapan ve uygulayan hükümet sorumludur. İlk başta siyasi sorumluluk ona aittir.” ifadelerini kullandı. Fırat, iktidarın Soma faciasında da kötü bir sınav verdiğini söyledi: “Yönetme imkânına sahip olamazsanız o kusuru birilerinin üstüne yıkmaya çalışırsınız.”
 
AYM görevini yapıyor, ‘Twitter’ kararı doğru
 
Dengir Mir Mehmet Fırat, Anayasa Mahkemesi’nin ‘Twitter’ kararını da değerlendirdi. Hukukçu kimliğiyle bilinen Fırat, Twitter yasağının kaldırılmasına ilişkin kararın doğru olduğunu söyledi. Fırat, “İlk kez bu dönemde Anayasa Mahkemesi, yüksek mahkemenin görev anlayışını hayata geçirmiştir. Twitter’da suistimal, hakaret yapılmış mıdır? Yapılmıştır… Ama buna mani olmanın yöntemi Twitter’ın yasaklanması değildir. Ne olması lazım? Bu hakareti yapan kişinin yine yargı tarafından tespit edilip, şedit bir şekilde cezalandırılması gerekir.(…) Başbakan, ‘özel şirkettir’ diyor. Doğru ama gazete de özel bir şirkettir, gazeteyi de mi kapatacaksınız? Özel bir şirket olması ondan istifade edenlerin haklarının askıya alınmasını haklı göstermez. Dolayısıyla ben YouTube’u, Twitter’ı, Facebook’u kullanıyorsam, bu benim haberleşme özgürlüğümle ilgilidir. Orada yasaya aykırı olarak kişisel haklarıma saldırı yapılmışsa onu tespit etmek mümkündür.” dedi.
 
AKSİYON

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×