Akkuyu NGS: Tarımsal üründe risk vardır logosu hayal ürünü

Akkuyu NGS A.Ş, Mersin’in Gülnar ilçesinde kurulması planlanan nükleer enerji santrali nedeniyle bölgede üretilen ürünlere 'nükleer kalıntı vardır' logosunun kullanılması gerektiği yönündeki açıklamaların hayal ürünü olduğunu belirtti.   &

Akkuyu NGS: Tarımsal üründe risk vardır logosu hayal ürünü
06 Haziran 2014 Cuma 17:08

Akkuyu NGS A.Ş, Mersin’in Gülnar ilçesinde kurulması planlanan nükleer enerji santrali nedeniyle bölgede üretilen ürünlere 'nükleer kalıntı vardır' logosunun kullanılması gerektiği yönündeki açıklamaların hayal ürünü olduğunu belirtti.

    Akkuyu NGS A.Ş.'den yapılan açıklamada santralin işletimi sırasında normal işletme koşullarında bölgedeki tarımsal faaliyetlerde ve ürünlerde hiçbir şekilde olumsuz etkiyle karşılaşılmayacağı ifade edildi. Açıklamada, santral nedeniyle bölgede üretilen ürünlere 'nükleer kalıntı vardır' logosunun kullanılması gerekeceğini bunun da bölgedeki tarım üretimine zarar vereceği iddiaları yalanlandı.

    Akkuyu NGS’nin tasarımının, çevrenin ve bölge halkının radyasyondan tamamen korunması üzerine kurulduğu belirtilirken Akkuyu NGS’nin tasarımıyla ilgili modelleme çalışmaları ve matematiksel hesapların, Nükleer Santral Sahası’nın sınırında yaşayacağı varsayılan bir bireyin 1 yıl boyunda alacağı toplam doz miktarı Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) tarafından belirlenen ‘yok sayılabilecek düzeydeki doz’ seviyesinin altında olduğu kaydedildi.

    Akkuyu NGS’nin işletimi sırasında normal işletme koşullarında bölgedeki tarımsal faaliyetler ve ürünler hiçbir şekilde olumsuz bir etki ile karşılaşmayacağının vurgulandığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Akkuyu NGS herhangi bir kazaya karşı ‘tam nitelikli’ bir teknolojiye sahiptir. Ancak tasarımdan kaynaklanmayan herhangi bir kaza durumunda da, Gıda Maddesi Kısıtlama Bölgesinin içinde kalan bölgelerde, bazı gıda maddelerinin kullanımı kontrol altına alınacaktır. Dünyadan örnek vermek gerekirse, elektriğinin yüzde 75’ini nükleer santrallerden karşılayan Fransa’nın tarım yapılan tüm arazilerinin merkezlerinde bir ya da iki adet nükleer reaktör vardır.Fransa da tıpkı nükleer santral çalıştıran ABD, Kanada, İngiltere, Finlandiya, Rusya, İspanya, Güney Kore gibi ülkelerde olduğu üzere tarım ürünlerini iddia edilen biçimde bir nükleer uyarı logosu ile satmamaktadır. Fransa dünyanın en pahalı ve kaliteli tarım ürünlerini ihraç eden ülkelerin başında gelmektedir. Dünyanın önde gelen muz üreticileri Hindistan, Çin ve Brezilya’ya bakıldığında bu durum daha net gözükecektir. Bu ülkelerde 44 nükleer santral işletme halinde, 35 nükleer santral de inşaat halindedir. Tarım alanları nükleer santral sahasının bitiminden itibaren başlamaktadır. Hindistan’da Kudankulam Nükleer Santrali’nin sadece 1 km ötesinden başlayarak tarımsal faaliyetler yürütülmektedir. Hindistan muz üretiminde dünyada ilk sırada gelmektedir. Hindistan’da 14 nükleer santralin çevresinde muz yetiştirilmektedir. Bütün bu saptamalar, sadece bir değerlendirme değildir. Tamamen bilimsel verilere dayanmaktadır. Bu kapsamda muz ya da herhangi bir tarımsal ürün için tehlikeyi, zararı ya da riski ifade eden bir damga vurulması tamamen bir hayal ürünüdür." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×