Akkuyu NGS: Sahada yapılan işlemler yasal düzenlemeye uygundur

Mersin'in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesinde inşa edilecek Akkuyu Nükleer Santrali için yapılan işlemlerin kanuna uygun olduğu belirtildi.

Akkuyu NGS: Sahada yapılan işlemler yasal düzenlemeye uygundur
10 Aralık 2013 Salı 12:08

Mersin'in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesinde inşa edilecek Akkuyu Nükleer Santrali için yapılan işlemlerin kanuna uygun olduğu belirtildi. ÇED raporu alınmadan inşaat çalışmalarının sürdüğü yönündeki iddialar ve rapor içeriğine ilişkin gündeme getirilen suçlamaların gerçeği yansıtmadığı ifade edildi. Akkuyu NGS'den yapılan açıklamada, bazı kişiler tarafından sahada ÇED raporu alınmadan inşaat çalışmalarının sürdüğü iddiasında bulunulduğu hatırlatıldı. ÇED sürecinin devam ettiği, Akkuyu NGS sahasında yangın emniyet ve güvenlik yollarının oluşturulmasına yönelik malzemelerin temini için işletilen taş ocağı için gerekli bütün izinlerin alındığı kaydedildi.

Sahada denizin doldurulması ve dalgakıran yapılması gibi iddiaların tamamen asılsız olduğu ifade edilen açıklamada, 40 milyon civarında balığın yok olacağı ve bu konuda raporda hiçbir bilginin yer almadığı yönündeki iddiaların da doğru olmadığı belirtildi. Soğutma suyunun denize deşarjı sırasında sıcaklık parametrelerine uyulacağı ve nükleer santralin soğutma suyuna balıkların karışmasını engelleyen özel koruma yapılarının kullanılacağı yönündeki bilgilere ÇED raporunda yer verildiği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi: “Akkuyu NGS sahasında 200 binin üzerinde ağaç kesildiği iddiası da gerçekdışıdır. Nükleer santral için bugüne kadar hiçbir faaliyet yoktur. Şu andaki faaliyetler maden işletmeciliği, yangın emniyet yolları ve güvenlik yolu yapımıdır. Maden işletmeciliği, ÇED belgesine dayalı olarak yapılmaktadır. Bununla nükleer santralin içinde bulunduğu bin 500 hektar ormanın korunması hedeflenmektedir. Akkuyu Nükleer Santrali için 220 bin ağacın kesilmesi söz konusu değildir. ÇED raporu alınmadan açılan yolların, yangın için yapılmadığı iddiası asılsızdır. Bölgede çok sayıda plakasız kamyon çalıştığı ve giriş çıkışlarının görülmemesi için büyük araçlar içinde getirildiği yönündeki iddialar gerçekdışıdır. Santralin ilerleme süreci ve mevzuat çerçevesinde Akkuyu NGS sahasında yürütülen çalışmaları takip etmek, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının doğal hakkıdır. Diğer yandan proje şirketinin kamuoyundan gizleyecek hiçbir faaliyeti yoktur. Şimdiye kadar şirket, Türkiye Cumhuriyeti mevzuatı çerçevesinde çalışmış ve bu şekilde de çalışmaya devam edecektir." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×