Akın Öztürk'ün yüzündeki yaraların sırrı açıklandı

Darbe girişimi sırasında gözaltına alınan Akın Öztürk'ün yüzündeki yaraların helikoptere açılan ateş sonucu meydana geldiği ortaya çıktı

Akın Öztürk'ün yüzündeki yaraların sırrı açıklandı
26 Temmuz 2016 Salı 22:48

Darbe girişiminden sonra gözaltın alınan askerlere işkence yapıldığı iddiaları yalanlandı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 'darbeci askerlere işkence' iddialarıyla ilgili konuştu. Bozdağ işkence gördüğü iddia edilen Akın Öztürk’le ilgili olarak, “"Akın Öztürk'ün helikopteri vuruluyor. Yukarıdan inişe zorlanıyor, atış yapılıyor. Havaalanı, Akıncı Üssü kontrol altında. O zaman iniş sırasında bir yaralanma. Yüzündeki ve kulağındaki darbeler bu olayla alakalı” dedi.

Bozdağ, A Haber'de katıldığı canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Fetullah Gülen'in Amerika Birleşik Devletlerinden iadesine ilişkin Bozdağ, darbeteşebbüsünden sonra Gülen'i iade etmemesinin, Amerika Birleşik Devletleri'ninTürkiye'yle ilişkilerini sıkıntıya sokacağını bildirdi.
Darbe dosyasıyla ilgili hazırlıkların devam ettiğini aktaran Bozdağ, ifadelerin alındığını ve delillerin toplandığını belirtti.

Bakan Bozdağ, Uluslararası Af Örgütünün, darbe girişiminin ardından gözaltına alınanlara işkence yapıldığına yönelik iddialarını da değerlendirdi.

Bozdağ, şu görüşleri paylaştı: "Uluslararası Af Örgütü'nün bu açıklaması gerçeğe dayanmamaktadır. Zira darbenin başarısız olmasının hemen akabinde Fetullahçı Terör Örgütü ve ona müzahir olan çevreler, gözaltına alınan askerlere ve diğer darbecilere kötü muamele yapıldığına dair birtakım haberler yaymaya başladı. Ben çok net ifade ediyorum, gözaltına alınırken kişiler, sağlık kontrolünden geçiriliyorlar, ondan sonra durumu tespit ediliyor. Yüzünde, gözünde, elinde, ayağında, vücudunda herhangi bir yerinde yara bere var mı tespit ediliyor, ayrıca hastalığı var mı o da tespit ediliyor, ona göre gözaltına alınıyor. Gözaltından çıkarken de yine durumu raporla tespit ediliyor ki bu tür işkence, kötü muamele iddiaları olduğu zaman devletin de buna cevabı olsun. Bir defa bu raporlar açık ve net ortada. Bunların hiçbirisi bu iddiaları doğrulamıyor, aksine yalanlıyor."

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk'e kötü muamelenin de söz konusu olmadığına işaret eden Bozdağ, "Akın Öztürk'ün helikopteri vuruluyor. Yukarıdan inişe zorlanıyor, atış yapılıyor. Havaalanı, Akıncı Üssü kontrol altında. O zaman iniş sırasında bir yaralanma. Yüzündeki ve kulağındaki darbeler bu olayla alakalı. Ama bunu ne yapıyorlar, sanki Akın Öztürk'e kötü muamele ve işkence yapılmış gibi yansıtmaya çalışıyorlar, birtakım iftiralar yayılıyor." dedi.

Bozdağ, yakalanmadan önceki hadiseleri gözaltında gerçekleşmiş gibi göstermenin yanlış olduğunu vurgulayarak, gözaltında kötü muameleyle bu durumun bir alakasının olmadığını, Öztürk'ün de kendisine sorulduğunda bunun nereden kaynaklandığını açıklayabileceğini kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×