Akıllı telefon ve bilgisayarlar çocukların okula ilgisini azaltıyor

Zirve Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr.

Akıllı telefon ve bilgisayarlar çocukların okula ilgisini azaltıyor
05 Şubat 2014 Çarşamba 12:33

Zirve Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ramin Aliyev, "Bilgisayar ve akılı telefonlarda oynanan oyunlar çocuklarda okula ilgiyi azaltıyor. Sürekli yenilenen modeller tüketim duygusunun arttırıyor. Uygunsuz ve aşırı kullanım ise sağlık problemlerine, aile ilişkilerinin aksamasına ve başarısızlığa neden oluyor." dedi.

    Akıllı telefon ve bilgisayarda oynanan oyunların çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine değinen Ramin Aliyev, bu oyunların tamamen zararlı olduğunun söylenemeyeceğini belirtti. Yrd. Doç. Dr. Ramin Aliyev, “Yapılan araştırmalarda internet ve bilgisayar oyunlarının çocuk ve gençlerin bilgiye ulaşma, araştırma yapma, problem çözme, yaratıcılık, el, göz koordinasyonunun gelişimi, kritik düşünme gibi kişisel gelişimlerini destekleyen bulgulara rastlanmıştır. Buna karşın akıllı telefonlarda ve bilgisayarda oynanan oyunlar, kontrolsüz, aşırı, amacı dışında ve bilinçsiz kullanıldığı zaman kaygılara ve korkulara neden olduğu, kişisel becerilerin gelişimini ise olumsuz yönde etkilediği saptanmıştır.” şeklinde konuştu.

    OYUNLARI YASAKLAMAK ÇÖZÜM DEĞİL

    Aliyev, oyunları yasaklamanın çözüm olmayacağını kaydederek oyunları yasaklamanın çocuklarda merak uyandırdığına dikkat çekti. Oyun oynamanın kontrol altına alınması gerektiğini dile getiren Aliyev, “Bunu da çocuklara hoş vakit geçirten ama oyun etkinliği içerisinde bilgiler de öğreten, dolaylı yolla ders konularının öğrenilmesini ve problem çözme yeteneklerini geliştiren oyunları edinmekle sağlayabiliriz.” diye konuştu.

    İnternet kafelerde arkadaşlar ile kontrollü bir şekilde oynanan oyunların sosyalleşmeyi, akran paylaşımını ve özgüveni arttırdığını belirten Aliyev, “Akıllı telefonların ve bilgisayar oyunlarının aşırı kullanımı sonucunda çocukların okula olan ilgisinin azalmasına ve zamanının büyük bir kısmını online oyunlarla harcaması neden olur ve bu da çocukları olumsuz yönde etkiler.” tespitinde bulundu.

    Akıllı telefonlardaki ve bilgisayarlardaki oyunların oyuncakların yerini aldığını söyleyen Aliyev, bu durumun çocuklara zarar vermediği üzerinde durarak, cep telefonlarının yeni modelleri ile çocuklarda ve gençlerde tüketim duygusunun artmasına neden olunduğunu açıkladı.

    Çocukların aşırı oyun amaçlı internet kullanımı hakkında ebeveynleri uyaran Aliyev, şunları kaydetti: “Özellikle okul çağındaki çocukların aşırı oyun amaçlı internet kullanımı psikolojik ve bedensel gelişimlerini, sosyal ilişkilerini olumsuz yönde etkiyebilmekte, hem akademik hem de kişisel gelişimlerinde problemlere neden olabilmektedir. Çocuklar normalde yapması gereken şeyleri internette geçirdiği vakit nedeniyle yapamamaya başlaması, uygunsuz ve aşırı kullanım sonucu ortaya çıkan sağlık sorunları, aile ilişkilerinde aksama ve başarısızlığa neden olmaktadır.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×