Akboğa’dan velilere karne uyarısı

Batman Milli Eğitim Müdürü Şerif Akboğa, ilkyarı karnesi öncesi anne ve babalara önemli uyarılarda bulundu.

Akboğa’dan velilere karne uyarısı
23 Ocak 2014 Perşembe 13:58

Batman Milli Eğitim Müdürü Şerif Akboğa, ilkyarı karnesi öncesi anne ve babalara önemli uyarılarda bulundu. İyi ya da kötü karne ile ilgili duyguların abartılmaması gerektiğine dikkat çeken Akboğa, anne ve babaların her durumda çocuklarına destek olması gerektiğini ve yarıyıl tatilinin de birlikte vakit geçirmek için iyi bir fırsat olduğunun altını çizdi.

Anne ve babaların çocuklarına duydukları sevgiyi notla ölçmesinin yanlışlığına değinen Milli Eğitim Müdürü Şerif Akboğa karnelerin aileler tarafından doğru bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini hatırlattı. Karnenin tek başına başarı ya da başarısızlığın bir belgesi olmadığına dikkat çeken Akboğa "Değerli Anne ve babalar sevgili çocuklarımızın Cuma günü alacakları ilkyarı karnesi ile ilgili ilk değerlendirmeyi mutlaka çocuklarınızla birlikte yapın. Bunu yaparsanız çocuğunuzun kendini değerlendirmesi için bir fırsat yaratmış olursunuz. Karnede gördüğünüz iyi notlar üzerinde durun ve memnuniyetinizi belirtin. Düşük notlara ilişkin ifadelerinizi özenle seçin, tehditkâr ve çocuğunuzda kaygıya yol açacak ifadelerden kaçının. Çocuğunuzun daha az başarılı olduğu derslere nasıl yardımcı olabileceğinizi sorun ve ona ümit verin. Çocuğunuzun karnesi nasıl olursa olsun, onu sevdiğinizi gösterin, aldığı kırık notların dünyanın sonu olmadığını derslerine daha fazla çalışarak başarılı olabileceğini anlatın. Bir çocuk için en değerli hazine anne ve babasının onu sevdiğini ve değer verdiğini bilmektir." dedi.

Velilerin çevre baskısı altında kalmaması gerektiğine dikkat çeken Akboğa, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "En başta unutmayalım çocuklarımız en değerli varlıklarımızdır. Karnenin olumsuz olması başta öğrenciyi sonra da ailesini mutsuz eder. Ailenin çocuğu cezalandırıcı ya da toplum içinde küçük düşürücü davranışları çocuğun kendisine özsaygısını ve özgüvenini tümüyle azaltır. Anne ve babalar her çocuğun farklı bir kişilik olduğunu unutmamalı ve çocuklarını başka çocuklarla asla kıyaslamamalı. Değerli Anne ve babalar ilkyarı tatilinde çocuğunuzun dinlemesi ve ikinci yarıyıla daha iyi başlaması için çocuğunuzun hobilerine birlikte daha çok zaman ayırın. Çocuğun kitap okuması, başarısız derslerde konu tekrarları yapması ve eksik kaldığı konuları tamamlamasına yardımcı olun."
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×