AK Partili Demir'den yazar Kür'e başörtüsü tepkisi

AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, CNN Türk'te Enver Aysever'in sunduğu Aykırı Sorular'a konuk olan yazar Pınar Kür'ün, başörtülü kadınlarla ilgili söylemlerini eleştirdi.

AK Partili Demir'den yazar Kür'e başörtüsü tepkisi
10 Nisan 2014 Perşembe 15:43

AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, CNN Türk'te Enver Aysever'in sunduğu Aykırı Sorular'a konuk olan yazar Pınar Kür'ün, başörtülü kadınlarla ilgili söylemlerini eleştirdi.

Milletvekili Demir, yaptığı açıklamada, şöyle dedi: "Bunamanın son evrelerini geçiren bir kadının sarf ettiği, “Başörtüsünü fahişeler takardı” sözünden sonra bunamanın ilk evresine gecikmeli girmiş bir başka kadının kendisi gibi aşağılık sözleri nefretin, tahammülsüzlüğün ve faşizmin dışa vurumudur. Katıldığı bir televizyon programında başörtüsü takan kadınları erkek dergilerine poz veren kadınlarla bir tutan, Cumhurbaşkanı ve Başbakanın eşlerinin başörtülü olmasını gericilik olarak gören Pınar Kür, davete katılmayışını büyük bir gururla söylerken içinde biriktirmiş olduğu nefreti de boşaltmıştır."

Söylemlerin bilinçli bir şekilde yapıldığını söyleyen Milletvekili Demir, "Sürç-i lisan olmadan bilinçli bir şekilde yapılan bu karalama demokrasiyi içlerine sindirememiş olanların, aşağıladıkları insanların devletin başında olmalarını kabullenemeyişidir. İçindeki kini, pisliği kustuktan sonra, 'Benim annem de teyzem de başörtüsü takardı' cümleleri ise çok tanıdıktır. Son örnekte olduğu üzere geçmişte de aynı nefret söylemlerini dile getirenler hemen arkasından 'Annem başını örterdi, dedem de namaz kılardı' gibi masumane sığınaklarla bu milletin inancına, geleneklerine küfretmeyi alışkanlık haline getirmişlerdir." diye ifade etti.

Demir, açıklamasını şöyle tamamladı: "Kendisi gibi düşünmeyen ve kendisi gibi giyinmeyen kadınları fahişe gibi göstermeye çalışan bu zihniyet gerçekte yapmak istedikleri ama edebi ve ilmi kitaplar yazmaktan fırsat bulup yapamadığı, içlerinde uhde olarak kalmış mesleği ifşa ederek gecikmeli de olsa arzularını milletimizle paylaşmışlardır. Gönül isterdi ki faşist düşüncenin karşımıza sözde yazar, sözde aydın, sözde bilim insanı olarak çıkan bu pespayelerin karşımıza zihinlerindeki gerçek meslekle çıkmalarıdır. Ama bizim inancımızda haram da helal de bellidir."
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×