AİBÜ öğrencileri anayasa taslağı oluşturacak

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Topluluğu Başkanı Emre Çiftçi öğrenciler olarak 'Anayasa Atölyesi' oluşturarak Türkiye'nin tarihine not düşmek istediklerini belirtti.

AİBÜ öğrencileri anayasa taslağı oluşturacak
09 Aralık 2013 Pazartesi 13:53

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Topluluğu Başkanı Emre Çiftçi öğrenciler olarak 'Anayasa Atölyesi' oluşturarak Türkiye'nin tarihine not düşmek istediklerini belirtti.

Üniversite öğrencileri kendi anayasa taslaklarını oluşturmak üzere kolları sıvadı. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Topluluğu başkanı Emre Çiftçi, "Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Topluluğu olarak herhangi bir siyasal topluluğun ancak `hakkaniyet` ilkesi çerçevesinde düzenlenmiş bir anayasa ile beraber yaşayabileceğini düşünüyoruz. Bizler Türkiye`nin Modernleşme tecrübesi içinde bugün elde ettiği bu siyasal imkanın belirli güç savaşları uğruna feda edilmemesi gerektiğine yürekten inanıyoruz. Bu nedenle Yeni Anayasa idealinin günlük siyasetin kısır çekişmeleri içinde kaybolup gitmesine müsaade etmeme kararlığımızı göstermek istiyoruz. Bu doğrultuda danışman hocamız Yrd.Doç.Dr Koray Tütüncü'nün rehberliğinde “Anayasa Atölyesi” çalışması başlatma kararı aldık. Bu atölye çalışması sonunda Yeni Anayasada olması gereken temel ilkeler beyannamesini ortaya koyarak hem üniversitenin hem de Türkiye`nin tarihine not düşmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Toplantıda farklı düşünceden öğrencilerin katılımına önem verdiklerini söyleyen Çiftçi sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Yeni Anayasanın toplumda çoğulculuğa izin vermesi gerektiği inancını taşıyor ve arkadaşlarımızda düşünceleri ne olursa olsun bu çalışmaya katılmalarını bekliyoruz. Bilgilendirme toplantısına katılan öğrencilerden atölye şeklinde çalışma masaları oluşturacağız. Bu masalar periyodik olarak yapacakları toplantıda anayasa konularını tartışacak ve bu konular doğrultusunda belli ilkeler ortaya koyacaktır. Çalışma masalarının tartışmalarında temel ilkeler oy çokluğuyla belirlenecek olup, azınlıkta kalan eğilim bir kişi bile olsa temel ilkeler beyannamesine muhalif görüş olarak yazılacaktır. Atölye çalışması 2013-2014 Akademik Yıl sonuna kadar devam edecek olup 2014-2015 Akademik yılının başında Yeni Anayasa Temel İlkeler Beyannamesi bir konferansla birlikte kamuoyunun bilgisine sunulacaktır."

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×