AGÜ, kontenjana göre tercihte birinci oldu

2013-2014 eğitim öğretim döneminde kapılarını ilk kez öğrencilerine açan Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ), ÖSYM’nin 16 Ocak 2014 tarihinde yayınladığı '2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Adayların Yükseköğretim Programlarına İlişkin Tercihleri' rap.

AGÜ, kontenjana göre tercihte birinci oldu
23 Ocak 2014 Perşembe 13:58

2013-2014 eğitim öğretim döneminde kapılarını ilk kez öğrencilerine açan Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ), ÖSYM’nin 16 Ocak 2014 tarihinde yayınladığı '2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Adayların Yükseköğretim Programlarına İlişkin Tercihleri' raporuna göre, kontenjan sayılarına oranla Türkiye’nin en çok tercih edilen üniversitesi oldu.

Rapordaki veriler baz alındığında, Türkiye’de 2013 yılında tercih yapan öğrencilerden 21 bin 534’ünün AGÜ’yü tercih ettiği belirlendi. Raporda, toplam 3 fakülte, 6 bölüm ve 121 öğrencilik kontenjana sahip olan AGÜ’yü tercih eden bu öğrencilerin 3 bin 46'sının ise AGÜ’ye birinci tercihinde yer verdiği görülüyor. Bu verilerden elde edilen sonuca göre, AGÜ’nün sahip olduğu her bir öğrenci kontenjanına 178 öğrencinin başvuru yaptığı anlaşılıyor. Bu rakamla AGÜ, Türkiye’nin kontenjana göre en çok tercih edilen üniversitesi ünvanına sahip oldu.

Elde edilen başarıdan son derece mutlu olduklarını ve gurur duyduklarını belirten Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, konu ile ilgili şunları söyledi: “Bu sonuç, 2013 yılında ilk kez öğrenci almamıza rağmen gerek yurt içi ve yurt dışından aramıza katılan akademisyen kadromuz gerek öğrenciyi merkezine alan eğitim modelimiz, teknolojik altyapımız, kampüs ve burs olanaklarımızın yanı sıra sosyal faaliyetlerimiz ile çok kısa sürede ciddi bir başarı elde ettiğimizin önemli bir kanıtıdır. Öyle anlaşılıyor ki AGÜ olarak iletmek istediğimiz mesajları en doğru şekilde öğrencilerimize ve ailelerine ulaştırmışız. Bu başarıda emeği geçen herkese katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.”

AGÜ, Lisans Yerleştirme Sınavı 2013 (LYS) sonuçlarına göre de Türkiye’de ilk 20 bine giren 121 öğrenci ile Türkiye’nin en çok tercih edilen 5. devlet üniversitesi olmuştu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×