Ağrı'da ihmallerden kaynaklanan çocuk ölümleri konuşuldu

Ağrı'da Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından “İhmallerden Kaynaklanan Çocuk Ölümleri” konulu panel yapıldı. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kemal Polat’ın başkanlığını...

Ağrı'da ihmallerden kaynaklanan çocuk ölümleri konuşuldu
27 Mayıs 2014 Salı 14:58

Ağrı'da Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından “İhmallerden Kaynaklanan Çocuk Ölümleri” konulu panel yapıldı. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kemal Polat’ın başkanlığını yaptığı panele konuşmacı olarak Uzm. Dr. Ruken Kocalar, Uzm. Psikiyatrist Mutlu Karakuş, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Öğr. Gör. Sultanberk Halmatov ve Sosyal Hizmetler Uzmanı Fedai Bağcivan yer aldı. Nezehat Çeçen Konferans Salonunda gerçekleştirilen programa Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi idari ve akademik personelleri ve öğrencileri katıldı.

Psikiyatrist Mutlu Karakuş’ un sunumu ile başlayan panelde Karakuş, ihmallerden kaynaklanan çocuk ölümlerinin tarihçesinden örnek olaylardan ve risk faktörlerinden bahsetti. Risk kaynaklarının aile, çocuk ve sosyal çevre olduğunu söyleyen Karakuş bölgemiz için en önemli risk faktörlerinin yoksulluk ve sosyal çevre olduğunu ifade etti. Sosyal Hizmetler Uzmanı Fedai Bağçican, 'Çocuk İhmal ve İstismarından Sosyal Hizmet Yaklaşımı' konulu sunumunu yaptı. Sosyal hizmet yaklaşımından bahseden Bağçivan çocuk istismarının fiziksel cinsel ve duygusal olarak üçe ayrıldığını söyledi. En çok çocuk ölümünün fiziksel istismardan kaynaklandığını vurgulayan Bağçivan, şiddetin gittikçe arttığını söyledi ve çocuk istismarı vakalarının sosyal hizmetlere bildirilmesi gerektiğini söyleyerek sunumunu sonlandırdı.

Uzm. Dr. Ruken Kocalar, "Çocuk İstismarı" konulu sunum yaptı. Doğu toplumunda istismarcıların yüzde 98’in erkek olduğunu söyleyen Kocalar, bir çocuğun başına sürekli aynı şeyler geliyorsa aileden kaynaklanabileceğini söyledi. Riskli aile grubuna yakın takip ve eğitim verilmesi gerektiğini söyleyen Kocalar sunumuna çocuklar hepimizin çocuğu ve hepimizin dikkatine ihtiyaçları var diyerek son verdi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×