Ağırnas'da yeni Sinanlar yetişecek

Ağırnas Koramaz Vadisi Meslek Yüksek Okulu ile ilgili olarak bölgede incelemelerde bulunan Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Ağırnas bölgesinde yer alan Koramaz Vadisi'nin bir doğal sit alanı olması yanında bundan böyle...

Ağırnas'da yeni Sinanlar yetişecek
09 Haziran 2014 Pazartesi 19:48

Ağırnas Koramaz Vadisi Meslek Yüksek Okulu ile ilgili olarak bölgede incelemelerde bulunan Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Ağırnas bölgesinde yer alan Koramaz Vadisi'nin bir doğal sit alanı olması yanında bundan böyle bilimin ve sanatın merkezi olacağını bildirdi.

Ağırnas Bölgesi'nin 30 Mart 2014 tarihinde Melikgazi ilçe sınırları içerisine dâhil olduğunu ve Melikgazi Belediye hizmetlerinden yararlanmaya başladığını hatırlatan Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, Ağırnas Bölgesi'nin son iki ay içerisinde şantiye alanına döndüğünü, asfaltsız yol kalmadığını, sulama kanalların inşaatın devam ettiğini ve meslek yüksek okulu için gerekli çalışmaların tamamlandığını belirtti.

Koramaz Vadisi Meslek Yüksek Okulu için öncelikle YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H.Fahrettin Keleştemur ile özellikle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e teşekkür ettiklerini ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları söyledi: "Ağırnas Bölgesi sadece özgün mimarisi, doğal güzellikleri ile bundan böyle eğitim merkezi olarak bilinecek ve hizmet edecektir. Ağırnas Bölgesinde yer alan Koramaz Vadisi için ön çalışma yapılarak adını taşıyan bir meslek yüksek okulu kurulmasına karar verildi. Bunun için dernek kuruldu. Erciyes Üniversitesi ile koordineli çalışma yapıyoruz. Koramaz Vadisi Meslek Yüksek Okulunda Halı, Kilim ve Restoratör konularında uzman ve öğrenci yetiştirilecektir. Ağırnas Bölgesinde yer alan ortaokul binası yenileyip hizmete sunacağız. Dolayısı ile Ağırnas Bölgesi bundan böyle bilime de hizmet edecektir. Yeni Mimarsinanlar yetiştirilmesine öncülük edilecek yöresel el sanatları ve kültürün yaygınlaştırılması sağlanacaktır. Yöresel zenginlikler bilimsel ortamda değerlendirilecektir."

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×