AGD Başkanı Aydın: Önce kafalar sivilleşmeli

Başbakanlık, MGK ve MİT’in, Taraf Gazetesi ve muhabiri Mehmet Baransu hakkında suç duyurusunda bulunması, Aydın Gazetecileri Dayanışma Derneği (AGD) Başkanı Mehmet Aydın tarafından eleştirildi.

AGD Başkanı Aydın: Önce kafalar sivilleşmeli
07 Aralık 2013 Cumartesi 15:43

Başbakanlık, MGK ve MİT’in, Taraf Gazetesi ve muhabiri Mehmet Baransu hakkında suç duyurusunda bulunması, Aydın Gazetecileri Dayanışma Derneği (AGD) Başkanı Mehmet Aydın tarafından eleştirildi. Aydın, yaptığı açıklamada, "2004 yılında MGK'da alındığı iddia edilen kararı açıklayan Taraf Gazetesi yazarı Mehmet Baransu ile ilgili gelişmeleri hayretle takip ediyoruz. Bu gelişmeler bir kez daha göstermiştir ki ülkemizde basın özgürlüğü sorunu devam etmektedir. Sivilleştirilen bir kurulda alınan kararın basına yansımasından rahatsızlık duyulan bir ülkede, kafalar hâlâ sivilleşememiş demektir. Öncelikle kafalar sivilleşmeli ve basın özgürlüğü tam yasal güvence altına alınmalıdır. Gizli bir kurulun toplantısında alınan ve devletin güvenliğini ilgilendiren konuların gazete manşetlerinde yer almasının faturası gazetecilere kesilmemeli, o kurulun güvenliği ve aldığı kararların gizliliği sorgulanmalıdır. MGK, kendisini sorgulamalıdır. Mehmet Baransu hakkında 43 yıla kadar hapis cezası istenebilecek bir yasal sürecin başlatılmasını, kabul edilebilir bulmuyoruz. Türkiye'nin artık bu tür meseleleri bir an önce aşması gerekiyor.” dedi.

Bakış Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Akkurt da Baransu’ya yönelik girişimleri, gazetecileri sindirme amaçlı olarak değerlendirdi: “Baransu, var olan belgeleri açıklamıştır. Bu belgeler üzerinden Baransu’ya casusluk yakıştırması yapılması ve hakkında soruşturma açılması, gazetecileri sindirme çabasıdır. Bazı basın yayın organlarında, gazeteci Baransu hakkında başlatılan soruşturmayla ilgili haber biçimleri de mesleki açıdan düşündürücüdür. Basın özgürlüğü, her basın kuruluşu için geçerlidir." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×