Afyonkarahisar'da tarihi evler restore edilecek

Afyonkarahisar'da tescilli kültür varlıklarıyla sit alanı içerisinde kalan sokakların sağlıklaştırılması için çalışma başlatıldı.

Afyonkarahisar'da tarihi evler restore edilecek
17 Nisan 2014 Perşembe 17:38

Afyonkarahisar'da tescilli kültür varlıklarıyla sit alanı içerisinde kalan sokakların sağlıklaştırılması için çalışma başlatıldı.

    Valilik toplantı salonunda bir toplantı yapılarak konu ele alındı. Vali İrfan Balkanlıoğlu, merkezle birlikte Bolvadin ve Sandıklı ilçelerinde bulunan kültür varlıklarının restorasyonuyla sit alanı içerisinde bulunan sokakların sağlıklaştırılması için hazırlanacak olan projenin Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan finanse edileceğini söyledi.
Balkanlıoğlu, bu projeler sayesinde Afyonkarahisar’ın yeniden restore edileceğini sit alanı içerisinde kalan tarihi sokakların, tarihi konakların yeniden restore edilip, eski güzelliğine, tarihi ihtişamına yeniden kavuşturulacağının belirtti.

    Görüşmelerde Afyonkarahisar Belediyesi tarafından tarihi sit alanlarına ilişkin hazırlanan görsel sunum izlendikten sonra merkez ve ilçelerde yapılacak çalışmalara yönelik hazırlanacak projelerle ilgili ödenek taleplerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na sunulmasına karar verildi.

    Toplantıya Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Bolvadin Belediye Başkanı Fatih Kayacan, Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Ahmet Yaramış, AKÜ Meslek Yüksek Okulu Mimari Restorasyon Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Hüseyin Sel, İl Özel İdaresi Genel Sekreter V. Recep Oyur, Kültür ve Turizm İl Müdür V. Kazım Çengelci ve Belediye Başkanı Yardımcısı Ayfer Örten katıldı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×