AFAD yangınlara karşı uyardı

Bolu AFAD kış günü kimsenin evsiz kalmaması için yangın felaketlerine karşı uyarılarda bulundu.

AFAD yangınlara karşı uyardı
24 Aralık 2013 Salı 17:33

Bolu AFAD kış günü kimsenin evsiz kalmaması için yangın felaketlerine karşı uyarılarda bulundu.

Bolu AFAD son günlerde sıkça meydana gelen yangın felaketlerine karşı uyarıda bulundu. Kış günü kimsenin evsiz kalmaması için basit ama hayat kurtaran önerilerde bulunan AFAD İl Müdürlüğü, "Yangın tehlikesinin yoğun olduğu günlerden geçiyoruz. Hem şu soğuk kış günlerinde hiçbir vatandaşımızın evsiz kalmasını, canına ve malına zarar gelmesini istemediğimizden bu nedenle halkımızı özelliklede köyde yaşayan vatandaşlarımızı bazı basit ama hayat kurtaran önlemleri almaları konusunda bilgilendirmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

İşte AFAD’ın yangından korunmak üzere paylaştığı öneriler:
"- Ahır kümes ve dış ortamlarda mutlaka bu ortamlara dayanıklı izolasyonu arttırılmış (antigron) kablolar ve su, toz geçirmeyen (etanj) aydınlatma ekipmanları kullanılmalıdır.
- Kış aylarında özellikle ısınmak için elektrik kullanımı artmıştır. Kablo kesitleri uygun olmayan yanlış ara kablo kullanımlarında kablolar ısınarak yangına sebep olmaktadır. Ara kablolara bilgisayar, ütü, elektrikli ısıtıcı gibi cihazlar aynı anda takılmamalıdır.
- Kablolardaki bu ısının yangına dönüşmemesi için elektrik tesisatları özellikle sigorta panosu buatlar ve ekler bir elektrikçi tarafından gözden geçirilmelidir.
- Özellikle köylerde dış ortamda su alabilecek elektrik tesisatlarının suyla teması önlenmelidir.
- Tavan arası (çatı) ve bodrumlar temiz tutulmalı
- Soba, kalorifer ve mutfak ocakları dikkatli kullanılmalı
- Yanıcı maddeler konutun uygun yerinde saklanmalı
- Sıvasız, çatlak, hatalı inşa edilmiş bacalar kullanılmamalı
- İşyerlerinde ve konutlarda yangın söndürme tüpü bulundurulmalı ve bakımına dikkat edilmeli
- Yangınlarda erken uyarı ve müdahale çok önemlidir mümkünse iş yerleri ve konutlarda birkaç tane duman dedektörü bulundurulmalı.
- Konut yangınlarında Tahliye zamanı çok kısıtlıdır. Bu nedenle bir tahliye planı yapılmalı ve çıkış yollarında tahliyeyi engelleyecek (ayakkabılık, tüp vb.) gibi maddeler olmamalı."
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×