AFAD çalışanları denge sözleşmesi davasını kazandı

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Sendikası (Tüm Bel Sen) Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız, İl Özel İdaresi'ne bağlı olarak hizmet veren Afet ve Acil Durum (AFAD)Müdürlüğü çalışanlarının sosyal denge sözleşmesinden yararlanması amacıyla Samsun'da a.

AFAD çalışanları denge sözleşmesi davasını kazandı
23 Ocak 2014 Perşembe 19:03

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Sendikası (Tüm Bel Sen) Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız, İl Özel İdaresi'ne bağlı olarak hizmet veren Afet ve Acil Durum (AFAD)Müdürlüğü çalışanlarının sosyal denge sözleşmesinden yararlanması amacıyla Samsun'da açılan 35 davanın bazılarını kazandıklarını açıkladı.

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Sendikası (Tüm Bel Sen) Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız, yaptığı açıklamada, İl Özel İdaresi'ne bağlı Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü çalışanlarının denge sözleşmesinden yararlanması amacıyla Samsun'da 35 dava açtıklarını ifade etti. İl Özel İdaresi'nin, yerel yönetim kurumu olduğunu söyleyen Yıldız, "4688 sayılı yasa gereği yerel yönetim kurumlarında toplu sözleşmeler yapılıyor. AFAD çalışanları, sosyal denge sözleşmesine dahil edilmemişti. Bununla birlikte, Türkiye genelinde dava açtık. 35 tanesi Samsun'da açıldı. Bir kısmı neticelendi. Mahkeme, söz konusu kişilerin sosyal denge sözleşmesine dahil edilmesi yönünde karar verdi. Bunun üzerine İl Genel Meclisi bütçe hazırladı, bir kısım arkadaşların paraları ödendi. Dava açmayan arkadaşlar mağdur durumuna düştü, dava açanlar bütçe yetersizliğinden paraları ödenmedi." dedi.

Samsun AFAD Müdürlüğü'nde 200'e yakın personel çalışmakta olduğunu söyleyen Tüm Bel Sen Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız, "Bundan 1,5 ay önce sendikamızın temsilcileri ile AFAD başkanının katıldığı bir toplantı yapıldı. 29 büyükşehirde İl Özel İdaresi dağıtılacak. İl Özel İdaresi'ndeki AFAD çalışanlarının büyükşehir belediyelerine geçmesi yönünde bir talebi var. Bunun kanunla düzenlenmesi gerekiyor. Bu çalışmalar devam ediyor ancak hız kazanmış değil. AFAD ne olacak, bu konuda bir netlik yok." diye konuştu.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×