Adlî Tıp Kurumu: Korkmaz'ın muayenesinde doktor kusuru yok

Eskişehir'deki Gezi Parkı eylemleri sırasında eli sopalı kişilerce dövülerek öldürüldüğü ileri sürülen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'la ilgili muayeneyi yapan Dr.

Adlî Tıp Kurumu: Korkmaz'ın muayenesinde doktor kusuru yok
21 Ocak 2014 Salı 12:33

Eskişehir'deki Gezi Parkı eylemleri sırasında eli sopalı kişilerce dövülerek öldürüldüğü ileri sürülen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'la ilgili muayeneyi yapan Dr. Hasan Gülcü ile ilgili Adlî Tıp Kurumu (ATK) detaylı rapor hazırladı. 9 üyenin hazırladığı raporda, Korkmaz'ın Yunus Emre Devlet Hastanesi'nde tedavisinden sorumlu Dr. Gülcü'nün kusurunun bulunmadığı belirtildi.

Rapor'da, “Uygun tetkikler istendi, doğru tanı kondu, öneriler ile taburcu edildi. Hastane BBT'sinin kurulumuzda yapılan incelemesinde ölümüne neden olan beyin kanaması bulunmadı. İlerleyen saatlerde oluşan beyin kanamasının öngörülemez bir durumda olduğu dikkate alındığında kişinin tedavisinden sorumlu Dr. Hasan Gülcü'ye atf-ı kusur olmadığı oy birliği ile mütalaa olunur." diye belirtildi.

Gezi olayları sırasında hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın, darp olayından sonra Yunus Emre Devlet Hastanesi'nde gerekli muayenesinin yapılmadığı, eksik tedavi uygulandığı, hemen taburcu edilerek başka yere sevk edilmediği iddia edilmişti. Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, ATK'dan, konunun detaylı incelenmesini talep etti. İstanbul 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından hazırlanan rapor mahkemeye ulaştı. Raporda, Korkmaz'ın olay sonrasındaki tedavi süreçleri, yapılan tetkikler, verilen ilaçlar, uygulanan tetkik yöntemleri ve eksikliklerin olup olmadığı incelendiği belirtildi.

KAFA TRAVMASI DEĞERLENDİRMESİ İÇİN YUNUS EMRE'YE SEVK EDİLMİŞ

Raporda, Korkmaz'ın, 03.06.2013 günü Anadolu Üniversitesi Mavi Hastanesi'nde 8-9 basamaklı merdivenden düştüğünü belirttiği, baş, omuz ağrısı tariflediği, muayenesinde genel durumunun iyi, iki yönlü kafa grafisinin normal değerlendirildiği, serum takılarak fraktür ve kafa travması açısından değerlendirilmek üzere Yunus Emre Devlet Hastanesi'ne sevk edildiği kaydedildi.

ORTOPEDİ POLİKLİNİK KONTROLÜ ÖNERİSİYLE TABURCU EDİLMİŞ

Korkmaz için BT (kafa-servikal-torokal), USG (pelvis), PA akciğer grafisi, sağ ve sol omuz grafileri ile CBC ve alkol tetkiki istendi. Çekilen BBT'de her iki latarel ventrikül ve 3. ventrikülde genişleme dışında tespit edilen bulguların normal sınırlarda oldukları, hemogram tetkikinde HGB: 14,4, HCT: 42,5, RBC: 5,09x106, PLT: 135000 (L) olduğunun vurgulandığı raporda, incelemeler sonucunda 03.06.2013 günü saat 06.30'da ortopedi poliklinik kontrolü önerisiyle ile taburcu edildiği, gönderilen grafilerin kurul tarafından incelemesinin yapıldığı aktarıldı. Raporda, Korkmaz'ın bilgisayarlı tomografilerinde ise sağ skapula (kürek kemiği) korpusunda kırık, beyinde sağ parietal bölgede sefal hematom (kanama sonucu oluşan şişlik), sağ ramus mandibulada (sağ yüz) kırık, sol parietalda subaraknoidal (kanama), parankimal hematom (kafa travması), sol hemisferde ödem olduğu aktarıldı.

"DR. GÜLCÜ'YE ATF-I KUSUR OLMADIĞI OY BİRLİĞİ İLE MÜTALAA OLUNUR"

Rapor'un sonunda şöyle denildi: “04.06.2013 günü saat 12.06 tarihli bilgisayarlı beyin tomografisinde önceki grafilerde tespit edilen hemorajinin progrese olduğu, ventriküle açıldığı dikkate alındığında, Korkmaz'ın Yunus Emre Devlet Hastanesi'ne 03.06.2013 tarihinde götürüldüğünde Dr. Hasan Gülcü tarafından muayenesinin yapıldığı. Uygun tetkiklerin istendiği, tetkiklerin değerlendirilmesi sonucunda doğru tanını konulduğu ve öneriler ile taburcu edildiği. Bu dönemde çekilen BBT'sinin kurulumuzda yapılan incelemesinde ölümüne neden olan beyin kanamasının bulunmadığı, ilerleyen saatlerde oluşan beyin kanamasının öngörülemez bir durumda olduğu dikkate alındığında kişinin Yunus Emre Devlet Hastanesi'nde tedavisinden sorumlu Dr. Hasan Gülcü'ye atf-ı kusur olmadığı oy birliği ile mütalaa olunur."CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×