Adanalı Yörük Türkmenler şölende buluştu

Adana’da düzenlenen 12. Uluslararası Yörük Türkmen Şöleni ve Hıdırellez etkinliği binlerce kişinin katılımı ile gerçekleştirildi. Sarıçam ilçesinin Mustafalar Köyü Piknik Alanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte 24 Oğuz boyunu temsilen...

Adanalı Yörük Türkmenler şölende buluştu
05 Mayıs 2014 Pazartesi 14:38

Adana’da düzenlenen 12. Uluslararası Yörük Türkmen Şöleni ve Hıdırellez etkinliği binlerce kişinin katılımı ile gerçekleştirildi. Sarıçam ilçesinin Mustafalar Köyü Piknik Alanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte 24 Oğuz boyunu temsilen 24 çadır kuruldu. Binlerce Yörük Türkmen’in buluşmasına sahne olan etkinlik büyük bir coşku içinde geçti.

Şölen alanına eşi Zeynep Sözlü ile birlikte gelen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, büyük ilgi ile karşılandı. Çukurova Oğuz Türkmen Boyları Derneği ve Şölen Tertip Heyeti Başkanı Mehmet Demir’in Hüseyin Sözlü’ye desteklerinden dolayı teşekkür ettiği açış konuşmasının ardından Yörük Türkmenlere hitap eden Başkan Sözlü, “Büyük Önder Atatürk’ün ‘Ne mutlu Türküm diyene’ ifadesinde kendini bulan hemşehrilerim. Sizlerle birlikte olmaktan mutluyum.” ifadesini kullandı.

Atatürk’ün milli mücadeleyi verirken, “Toroslar’da bir Yörük Türkmen çadırı tütüyorsa memleket emin ellerdedir” sözünü hatırlatan Hüseyin Sözlü, “Bu ifadeyi gerçek anlamda idrak etmemiz gereken bir dönemdeyiz. Vatan coğrafyası 220 yıldır küçülmüş, şimdi Anadolu bile bize çok görülüyor. 30 Mart’ın Kürdistan sınırlarının belirleneceği seçimler olduğunu söyleyen hainler, hadsizler, arsızlar olmuştur. Bunlar bizim için milli meseledir, varlığımızın sebebidir. Bunlar Yörük Türkmenlerin hassasiyetidir. Bugün Yörük Türkmenler bir araya geldiyse buradan bir anlam çıkarmamız lazımdır. Vatana karşı beslenen hain niyetlere karşı dimdik duracağımızın ifadesidir. Burada toplanmamızın anlamı budur.” dedi.

Başkan Hüseyin Sözlü, 5 yıl boyunca Adana’ya hizmet etmenin boynunun borcu olduğunu vurgulayarak, milleti başı dik, sırtı pek yapacaklarını ve refah toplumuna ulaştıracaklarını bildirdi. Hangi parti olursa olsun tüm belediyelerle, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarıyla Adana’nın geri kalmışlığına son vermek için çalışacaklarını anlatan Hüseyin Sözlü şöyle devam etti: “Bizleri seçen, umut besleyen değerli hemşehrilerime layık olmanın mücadelesini vereceğiz. Bizler gönülleri fethetmeye geldik. Gönülleri de hizmetlerimizle fethedeceğiz.”

Başkan Hüseyin Sözlü’nün Şölen Ağası seçildiği etkinlikte şehit polis Adem Çoban’ın eşi Ümmügülsüm Çoban’a plaket verildi.

Şölende Osmaniye Belediyesi Mehter Takımı, Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekiplerinin konser ve gösterileri ilgi ile izlendi. Aşıklar atışmasının ardından Yörük Türkmen birliğini simgeleyen çoban ateşi yakıldı ve güreş müsabakaları yapıldı.

Sümer Ezgü’nün de etkinliğin sonunda konser verdiği şölene MHP Adana Milletvekilleri Ali Halaman ile Muharrem Varlı, MHP İl Başkanı Mustafa İzgioğlu, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Saimbeyli Belediye Başkanı Mustafa Şahin Gökçe, Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, İmamoğlu Belediye Başkanı Gazi Adamhasan, Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş Firik, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı. CİHAN

Adanalı Yörük Türkmenler şölende buluştu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×