Adana'daki TIR’larla ilgili suç duyurusunda bulunuldu

Avukat Sevil Aracı Bek, ‘silah ve mühimmat’ yüklü olduğu iddia edilen TIR ve otobüslerle ilgili suç duyurusunda bulundu.

Adana'daki TIR’larla ilgili suç duyurusunda bulunuldu
22 Ocak 2014 Çarşamba 16:28

Avukat Sevil Aracı Bek, ‘silah ve mühimmat’ yüklü olduğu iddia edilen TIR ve otobüslerle ilgili suç duyurusunda bulundu. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayet dilekçesini sunan Bek, Başbakan, hükümet yetkilileri, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve MİT görevlileri hakkında gerekli araştırmaların yapılarak kamu davası açılmasını istedi.

Aynı zamanda Emek Partisi Adana İl Başkanı olan Bek, adliye önünde yaptığı basın açıklamasında Adana’nın uzunca bir süredir Suriye’de terörist gruplara silah sevkiyatı esnasında yakalanan TIR’larla anıldığını hatırlattı.
Önce bir uyuşturucu ihbarı neticesinde Konya’da imal edilmiş roketatar ve mermi yüklü bir TIR’ın ele geçirildiğine işaret eden Bek, daha sonra Hatay’da durdurulan TIR’da MİT görevlilerinin savcıya arama yaptırılmadığını kaydetti. Adana’da iki otobüste çok sayıda makineli tüfek, uçaksavar ve suikast silahı mermileri ele geçirilmiş olmasına rağmen hiç kimsenin tutuklanmadığını belirten Bek, “Hafta sonu 7 TIR, Suriye’ye askeri malzeme taşıdıkları iddiasıyla Adana’da, jandarma tarafından durdurulmuş. Arama yapılan iki TIR’da silah ve cephane yüklü olduğu anlaşılmıştır. Bu TIR’lar da insani yardım taşıdıkları, yüklerinin ‘devlet sırrı’ kapsamında olduğu ileri sürülerek yollarına devam etmiştir.” dedi.

Suriye’de katliamcı çetelere silah ve mühimmat göndermenin hukuka aykırı olduğunu ifade eden Bek, MİT’in sınır dışına operasyon ve silah sevkiyatı yapmak gibi bir yetkisi bulunmadığını savundu. Bu durumun iç hukuk ve uluslararası hukuk açısından suç teşkil ettiğini ileri süren Bek, şöyle devam etti: "Suriye’deki katliamcılara yardımda bulunan MİT ve hükümet savaş suçu işlemektedir. Hükümete yönelik ‘yolsuzluk ve rüşvet’ operasyonlarında olduğu gibi silah yüklü TIR’larda arama yapan savcı, polis ve jandarma görevlilerinin de yerleri değiştirilerek baskı alına alınmak istenmektedir. Suriye’de çeteci grupların insanlığa karşı işlediği suçlara suç ortağı konumunda olan AKP hükümeti ve MİT yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Başta MİT müsteşarı Hakan Fidan olmak üzere, TIR’larda bulunan kimliği tespit edilecek MİT mensupları açıkça, başka devlete karşı savaşa tahrik ( TCK md. 304), silah sağlama (TCK md. 315), görevi kötüye kullanma (TCK md. 257), kamu görevine ait araç ve gereçleri suçta kullanma (TCK md. 266) suçlarını işlemişlerdir.”

Hiçbir makam ve mevkide bulunanın suç işleme ayrıcalığı bulunmadığının altını çizen Bek, “Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kamuoyunun gözü önünde, alenen işlenen bu suçlara müdahale etmesi, sorumluların açığa çıkması ve hak ettikleri cezaları almaları için soruşturmayı sonuna kadar yürütmesi gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×