Adana’da ‘yasadışı dinleme’ davası başladı

Adana’da ‘yasadışı dinleme’ iddialarıyla açılan davada yargılama başlandı. Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanık olarak 10 polis ve hâkim ve savcılarında içinde olduğu 12 müşteki bulunuyor. İlk duruşmada tutuksuz...

Adana’da ‘yasadışı dinleme’ davası başladı
16 Temmuz 2014 Çarşamba 14:23

Adana’da ‘yasadışı dinleme’ iddialarıyla açılan davada yargılama başlandı. Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanık olarak 10 polis ve hâkim ve savcılarında içinde olduğu 12 müşteki bulunuyor. İlk duruşmada tutuksuz sanıklar Emniyet Müdürleri İ.B.(46), E.Y.(40), Komiser F.M.(42), Polis Memurları; H.S.(35), A.Ş.(29), R.K.(45), M.A.(37), B.A.D.(52) ile emekli polis memuru A.K. (55) ile müştekiler Adana 3. Ağır Ceza Mahkemesi başkanı hakim S.K.,(58), F.Y.(29), G.G.(32) ve avukatlar hazır bulundu.

Sanıklardan Trabzon’da görev yapan Emniyet Amiri A.A.(34), müşteki hakim ve savcılardan K.V. (48), C.T. (49), Ş.U. (57), A.G. (66), Y.K. (49) ile T.İ. (28), H.S. (44), A.Y. (34), F.U. (36) ise duruşmaya katılmadı. Duruşmanın öğleden önceki bölümünde mahkemede sanıkların kimlik tespiti yapıldı. Sanık avukatlarının ise kamu görevlisi olan müvekkilleriyle ilgili “soruşturma izninin alınması”, “istihbarı bilgiler ve şüphelilerin can güvenliği” gerekçesiyle duruşmanın gizli yapılmasını talep etti. Mahkeme heyeti bu talepleri oy birliğiyle reddetti. Davada aynı iddialarla açılan iki dosya birleştirildi. Daha sonra sanıkların yüzüne iddianame okundu. Sanıklar hakkında “Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, suç uydurma, kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek, gizlilik ihlalinde haberleşme içeriklerinin kaydedilmesi, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek.” suçlarından dava açılmıştı. Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde sanıkların savunmaları dinlenecek.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×