Adana Barosu: Twitter'ı kapatmak özgürlüğe vurulan darbedir

Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, Twitter’in kapatılmasının; düşünce, ifade, haberleşme ve iletişim özgürlüğüne vurulan en büyük darbe olduğunu söyledi.

Adana Barosu: Twitter'ı kapatmak özgürlüğe vurulan darbedir
21 Mart 2014 Cuma 15:23

Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, Twitter’in kapatılmasının; düşünce, ifade, haberleşme ve iletişim özgürlüğüne vurulan en büyük darbe olduğunu söyledi.

Siyasi iktidarın aşağılayan, öteleyen, yok sayan, faşizan tutum ve davranışlarına, Twitter’in kapatılmasının da eklendiğini aktaran Çıtırık, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Bursa mitinginde yaptığı konuşmada, ‘Bu Twitterlar falan var ya şimdi mahkeme kararı çıktı, Twitter falan hepsinin kökünü kazıyacağız. Efendim işte uluslararası camia şöyle der, böyle der, hiç beni ilgilendirmiyor.’ ifadeleri son derece talihsiz ve üzüntü verici beyanlardır. Siyasi iktidar ve onun başı olan Recep Tayyip Erdoğan, parmak çoğunluğuna dayalı uygulamaları ile ülkemizin hukuk devleti, demokrasi, temel hak ve özgürlüklerdeki yerini alabildiğine gerileterek, üçüncü dünya ülkeleri arasına girmiştir. Çin’den sonra Twitter kapatan ikinci ülke olduk. Bu uygulama, Anayasa ve uluslararası sözleşmeler ile güvence altına alınmış olan düşünce, ifade, haberleşme ve iletişim özgürlüğüne vurulan en büyük darbedir.” diye konuştu.

Siyasi iktidarın böylelikle eleştiriye açık olmadığını bir kez daha ortaya koyduğunu vurgulayan Mengücek Gazi Çıtırık şöyle devam etti: “Siyasi iktidar; bu eylem ve davranışıyla içlerinde taşıdıkları büyük bir korkuyu da dışa vurmuşlardır. Bu korkunun neticesinde bu kararlar alınmaktadır. Siyasi iktidar ve onun başbakanının diktatörlüğe yaklaşan davranış ve eylemlerini devam ettirmesinin ülkemize ve toplumumuza bir yararı yoktur. Ülkemizin dünya ülkeleri arasındaki saygınlığına da gölge düşürecek nitelikteki bu uygulamalara bir an önce son vermelidir.“

Bu uygulamalarla ileri demokrasi anlayışı ile ülkeyi yöneteceğini savunan siyasi iktidarın samimiyetsizliğinin de görüldüğüne dikkat çeken Baro Başkanı şunları söyledi: “Hukuka ve insan haklarına saygısı olmayan temel hak ve özgürlükleri alabildiğine daraltan ve başbakanın tek adamlığını tescilleyen bu zihniyeti kınıyor ve protesto ediyoruz. Bu hükümetin artık istifa etmesini bekliyoruz. Bu eylemi gerçekleştirenler hakkında cumhuriyet savcılığına gerekli şikayette bulunacağımızı da ifade etmek istiyorum.”


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×