Adana Barosu: TIR’larla ilgili açıklamalar kamuoyunu tatmin etmedi

Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, içinde ‘silah ve mühimmat’ olduğu iddiasıyla güvenlik görevlilerince arama yapılmak istenen TIR’larla ilgili, sadece 'MİT görevlilerinin bulunduğu anlaşılmıştır.

Adana Barosu: TIR’larla ilgili açıklamalar kamuoyunu tatmin etmedi
21 Ocak 2014 Salı 14:48

Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, içinde ‘silah ve mühimmat’ olduğu iddiasıyla güvenlik görevlilerince arama yapılmak istenen TIR’larla ilgili, sadece 'MİT görevlilerinin bulunduğu anlaşılmıştır.' şeklindeki açıklamaların kamuoyunu tatmin etmediğini söyledi. Çıtırık, "Alınan ihbarı değerlendiren ve arama yapan jandarmalar tarafından bu TIR’larda askeri mühimmat, silah veya teçhizat bulunmuş mudur?" diye sordu.

Bir süre önce Adana’da 1 TIR ve 2 otobüste mühimmat ele geçirildiğini hatırlatan Çıtırık, Hatay’da durdurulan TIR’da arama yapmak isteyen cumhuriyet savcısının engellendiğini kaydetti. Arama kararını uygulamak isteyen cumhuriyet savcısının canını zor kurtardığını beyan ettiğine dikkat çeken Çıtırık, şöyle devam etti: "Hatay Valisi araçta arama yapılamayacağına dair jandarma ve kaymakamlık makamına yazılar çıkartmış. TIR’da arama kararını uygulamak isteyen savcının sorumlu olduğu il değiştirilmiştir. 19.01.2014 Pazar günü ‘silah ve mühimmat’ taşıdığı ihbarını değerlendiren jandarma tarafından üç TIR’da arama yapılmış. TIR’ların ilk incelenmesinin ardından Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) otoyolunda 4 TIR daha durdurularak aranmıştır. Ayrıca, TIR’ları görüntülen basın mensuplarının bir kısmı gözaltına alınırken, fotoğraf ve görüntü kayıtlarının bulunduğu hafıza kartları ve cihazlar alınmıştır. Bu olayları takiben bundan yaklaşık 10 gün önce Adana İl Emniyet Müdürü merkeze alınarak görev yeri değişikliğine gidilmiştir. Şimdi de Terörle Mücadele ve istihbarat Şube Müdürlüklerinden sorumlu emniyet müdür yardımcısının görev yerinin değiştiği bilgisi medyada ve internet sitelerinde yer almıştır. Ayrıca, Adana Valiliği yapmış olduğu açıklamada, TIR’larda MİT’in rutin görevlerini ifa eden personelin bulunduğunun anlaşıldığı, ifade etmiştir."

Hukuk devletinin ve uygulamaların takipçisi olmak, hukukun üstünlüğünü savunmak, Avukatlık Yasası’nın 76. ve 95. maddeleri gereğince baroların görev ve yetkileri arasında olduğunu dile getiren Çıtırık, vatandaşın haber alma ve bilgi edinmesi için çalışan basın emekçilerinin gözaltına alınıp, cihazlarına el konulmasını kınadı.

Hukuk devletinde idarenin her türlü eylem ve işleminin yargı denetiminde bulunduğunu hatırlatan Baro Başkanı Çıtırık, "Yönetenlerin de kendilerini hukukla bağlı saydıkları, açıklık ve hesap verilebilirlik içerisinde olmaları gerektiği rejimin adıdır." dedi.

İl Emniyet Müdürü’nün görevinden alınması, TEM, İstihbarat Şube Müdürünün görev değişikliği de hukuki bir tasarruf olduğunu bildiren Çıtırık, "Öyleyse açıklık ve hesap verilebilirlik içerisinde bu değişikliklerin nedeni ve hukuki gerekçesi de açıklanmalıdır. Hukuk devletinde çifte standart olmamalıdır. İhbarı değerlendiren birimlerin görevlerini yapmalarına engel olunmamalıdır. CMK’nın ‘arama ve el koyma’ başlığındaki düzenlemelere muafiyet getirmek suretiyle devletin bir biriminin özel güvenlik şemsiyesi altına alınması hukuka aykırı işlemlerin yapılmasının hukuk devletinde yeri bulunmamaktadır." diye konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in "TIR’daki malzemenin ne olduğu kimseyi ilgilendirmeyeceği, TIR’ların durdurulmasının haddini bilmezlik olduğunu, yanlış yapan savcının hesap vereceği” şeklindeki sözlerini ‘haddini aşan değerlendirmeler’ olarak, niteleyen Çıtırık, "Cumhuriyet Savcıları aramayı araçlarda yapıyor. MİT personeli hakkında bir arama yapılmamaktadır. Bu nedenle savcıların Başbakan’dan izin almalarını gerektirecek bir durum yoktur. Cumhuriyet Savcılarının görev yapmalarına kimse engel olmamalıdır. Hukuki sürecin işletilmesinden de rahatsızlık duyulmamalıdır. Bu tür hukuka aykırı işlemlerin takipçisi olmaya ve hukuk devleti sınırları içerisinde mücadelemizi sürdüreceğiz." açıklamasını yaptı.
CİHAN

Adana Barosu: TIR’larla ilgili açıklamalar kamuoyunu tatmin etmedi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×