Acil değilse, 5 lira katkı payı ödeyecek

Sağlık Bakanlığı, acil servislere başvuranların yüzde 70’inin acil olmadığının tespit edilmesi üzerine ‘kırmızı-sarı-yeşil alan’ uygulamasına geçti.

Acil değilse, 5 lira katkı payı ödeyecek
08 Nisan 2014 Salı 17:43

Sağlık Bakanlığı, acil servislere başvuranların yüzde 70’inin acil olmadığının tespit edilmesi üzerine ‘kırmızı-sarı-yeşil alan’ uygulamasına geçti. Bakanlık, bel ağrısı, nezle grip hali ve kulak akıntısı gibi acil müdahale gerektirmeyen rahatsızlıkları yeşil alana alarak acil serviste tedavi olan kişilerden 5 lira ücret alacak. Kamu hastaneleri kurumuna günlük ayakta başvuran hasta sayısının 766 bin, acil servise gelen sayısının ise 232 bin olduğunu belirten Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, "Acil servislerde yapılan acil olmayan hastaların katkı payı vermesi gibi bir uygulama söz konusu. Gündüz herhangi bir özel hastaneye başvuran kişi 12 lira katkı payı veriyor. Bu kişi yine özel hastanenin acil servisine başvurursa 12 lira ödeyecek. Bizim hastanemize başvururlarsa 5 lira bir ilave katkı payı verecek." diye konuştu.

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, 'Acil Sağlık Hizmetlerinde Yeşil Alan Uygulaması' konusunda kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla basın toplantısı düzenledi. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun Balgat’taki merkez binasında düzenlenen toplantıda konuşan Dokucu, acil sağlık hizmetlerinin acil servislerde yerine getirilen bir hizmet olduğunu ve gelen hasta gruplarının geliş sebebi ve muayene bulgularına göre kendi sınıflaması içinde sarı-kırmızı ve yeşil olarak 3 renkte değerlendirildiğini söyledi. Hastaların acil sağlık hizmetlerinde kabul ediliş bulguları ve laboratuvar sonuçlarının sınıflandırıldığı bir yapının söz konusu olduğunu anlatan Dokucu, “Buradaki yapılanmadan hareketle 2012 tarihindeki genelge ile acil sağlık hizmetlerinin bir kısım hastalarından ücret alınması söz konusuydu. Bakanlığın son genelgesi bunlarla alakalı bir noktayı bir miktar daha değiştirerek yeşil hasta olarak belirtilen hasta grubunun tamamından ücret alınması katkı payı alınması ile alakalı bir emri söz konusu. Bu konuda sadece Sağlık Bakanlığı’nın değil Sosyal Güvenlik Kurumu’nun uygulamaları ile irtibatlı.” Diye konuştu. Acil sağlık hizmetlerinden ücret alınmamasının genel geçer bir kural olduğunu ve hali hazırda da devam eden bir süreç olduğunu hatırlatan Dokucu, "Hastanelerimize başvuran tüm hastaların acil servise başvuran tüm hastaların kabulü değerlendirmesi laboratuvar ve klinik olarak değerlendirilmesi ve hastalığın sonuçlandırılması yine bakanlığımız hastanelerinde, özel hastanelerde ve üniversite hastanelerinde hali hazırda devam eden bir süreçtir bunda bir değişiklik yok. Bir takım hastaların kabulü bir kısım hastaların reddi söz konusu değil. Ancak gelen hastalar değerlendirildikten sonra yeşil hasta olarak kabul edilen hasta grubundan katkı payı alınması şuan ki genelge ile karara bağlanan bir unsurdur.” Şeklinde konuştu. 2013 yılında kamu hastaneleri kurumuna toplamda günlük ayaktan başvuran hasta sayısının 766 bin, acil servise gelen sayısının ise 232 bin olduğunu hatırlatan Dokucu, “Gelen her 4 hastadan birden fazlası acil servislerde değerlendiriliyor. Bunlarında önemli bir kısmı mesai sonrası saat 17’den sonra 22-23 saatleri arasına yığılmış durumda. Bir zaman yönetimi sorunu ile karşı karşıyayız. Biz acil servislerimiz yapısı ve hasta profiline bakıldığında özellikle sarı ve kırmızı alanları bu yoğun yeşil hasta baskısından dolayı mağdur olduğu ve bir kısım hastaların sağlık hizmetini yerinde almakla almamak gibi bir risk altında olduğu ile ilgili değerlendirilme yapıldı ve bu mihvalde alınan yeni bir ölçüdür bu." açıklamasında bulundu.

ACİLLERE GELEN HASTALARIN YÜZDE 70-80’İ YEŞİL HASTA

Bağcılar Eğitim Araştırma Hastanesi’nin günlük hasta sayısının acil servislerde ortalama 2 bin 200 iken poliklinik hizmeti alanların sayısının ise 4 bin 700 olduğunu vurgulayan Dokucu, “Dolayısıyla yüzde 33-34’lerde bir hasta grubunun acilden girmesi söz konusu. Biz bunların alt sekmelerine baktığımızda ne kadarı gerçek anlamda acil ne kadarı sarı veya kırmızı alanda diye ifade edecek olursak bu anlam da hastaların yüzde 70- ila 80’inin yeşil hasta olduğu ve bunların gündüz mesai saatlerinde de polikliniğe başvurabileceğini gözlemledik. Bu anlamda eğer bu hastamız gündüz mesai saatleri içinde gelse idi yine aynı ücretlendirme ile karşı karşıya kalacaktı. Bir uygulama farklığını içinde değiliz. Acil servislerde yapılan acil olmayan hastaların katkı payı vermesi gibi bir uygulama söz konusudur. Herhangi bir şekilde müdahale edilen kaza geçiren her hangi bir ciddi sorun yaşayan bir hastanın burada ücret vermesi söz konusu değil.” ifadelerin kullandı.

ÜCRET ECZANEYE ÖDENECEK

Yeşil alanda tedavi edilecek hastalarla ilgili bel ağrısı, nezle grip hali ve kulak akıntısı durumlarında geçerli olduğunu anlatan Dokucu şunları söyledi; “Ertesi günde gelmesinde bir sakınca olmayan durumlardır. Ancak havale geçiren bir hasta sarı alandadır. Trafik kazası geçiren bir hasta kırmızı alandadır. Kalp krizi geçiren bir hasta kırmızı alandadır. Felçli bir tablo yaşayan yüksek tansiyon krizi geçiren bir hasta sarı veya kırmızı alandadır. Herhangi bir acil servise geldiğinde müdahale edilen bir hasta herhangi bir müdahalede bulunulan hasta sarı veya kırmızı alandadır. Gözlemde kalan sarı veya kırmızı alandadır. Aslında herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duyulan tıbbi tedavinin süreç açısından bakıldığında belli bir zaman aldığı gözlem odasında yatırıldığı veya herhangi bir müdahale yapılan hasta bu anlamda herhangi bir ücret ödemeyle karşı karşıya kalmayacaktır. Söz konusu hasta grubu ayaktan yürüyerek acil servise gelen poliklinik hizmetini alan ardından reçetesi alıp akşam veya mesai saatlerinden sonra giden hasta gruplarıdır. Bunların önemli bir kısmı bir ertesi güne veya başka zamana gelecek hasta grubudur kendi zaman yönetimi açısından bir tercihte bulunmuşlardır eğer bu hasta gündüz gelseydi o hasta yine tetkiklerini yaptıracak ve katkı payını verecekti."

Gündüz herhangi bir özel hastaneye başvuran kişinin 12 lira katkı payı verdiği anlatan Dokucu şunları söyledi: "Bu kişi yine özel hastanenin acil servisine başvurursa 12 lira ödeyecek. Bizim hastanemize başvururlarsa 5 lira bir ilave katkı payı verecek. Vatandaşlarımızın herhangi bir şekilde hastanelerinize para ödemesi söz konusu değil. Daha sonraki aşamada eczaneye gittiğinde bu parayı ödemesi söz konusu. Aynen şu ana kadar polikliniklerde olan uygulama şekli gibi."

KIRMIZI VE SARI ALANA DAHİL OLAN HASTALAR, ÜCRETSİZ HİZMET ALACAK

KIRMIZI ALAN: Havayolu tıkanıklığı riski, major çoklu travma, sadece ağrıya yanıt veren veya yanıtsız olan hastalar, devam eden veya uzamış nöbet, ilaç aşırı alımı olan hastanın yanıtsız veya hipoventilasyonda olması, kardiyak ağrıya benzer göğüs ağrısı, dolaşım bozukluğu, ciddi ağrı, önemli sedatif veya diğer toksik maddelerin oral alımı, şiddet içeren agresif davranışlar, kendine veya diğerlerine zarar veren davranışlar.

SARI ALAN: Orta derecede kan kaybı, orta derecede solunum sıkıntısı, nöbet geçirme öyküsü (uyanık), ateş yüksekliği olan onkoloji veya steroid kullanan hasta, inatçı kusma, kafa travması olan ancak bilinci açık hasta, kardiyak öykü ile uyumlu olmayan göğüs ağrısı, şiddetli karın ağrısı, ekstremite yaralanması, suistimal riski veya şüphesi olan çocuk , stresli ve kendine zarar verme riski olan hasta.

YEŞİL ALAN: Sarı ve Kırmızı alan dışındaki rahatsızlıklara sahip olan acile girebilecek. Ancak bunun karşılığında para talep edilecek.
CİHAN

Acil değilse, 5 lira katkı payı ödeyecek


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×