Açık parfümler patlamaya hazır bomba

Cildiye Uzmanı Dr. Ayşegül Baykan, açıkta satılan parfümleri patlamaya hazır bombaya benzeterek, cilt sağlığına birçok zararları olduğunu ifade etti.     Kayseri Özel Tekden Hastanesi Cildiye Uzmanı Uzm. Dr. Ayşegül...

Açık parfümler patlamaya hazır bomba
05 Mayıs 2014 Pazartesi 10:38

Cildiye Uzmanı Dr. Ayşegül Baykan, açıkta satılan parfümleri patlamaya hazır bombaya benzeterek, cilt sağlığına birçok zararları olduğunu ifade etti.

    Kayseri Özel Tekden Hastanesi Cildiye Uzmanı Uzm. Dr. Ayşegül Baykan, özellikle yaz aylarında kullanımı daha da artan parfüm içerikli sıvı maddelerin, ciltle direk temas ettirilmemesi gerektiğine dikkat çekti. Parfümün, kalitesi ne olursa olsun cilde değmeyecek biçimde kıyafetlerin üzerine sıkılması gerektiğini söyleyen Dr. Ayşegül Baykan, “Parfüm, deodorant, hacı yağı ve kolonya gibi maddeler deriye değecek biçimde kullanılıyorsa kaşıntı, kabarıklık ve kızarıklık yapıyor. Aynı zamanda bu tür maddelerin içinde güneşe karşı hassaslaştıran bir madde varsa, renklenme, koyu kahve renkli lekeler ve dalgalanmalar yapabiliyor, güneşin alerjisini artırabiliyor.” diye konuştu.

    BEYAZ TENLİLERDE ALERJİ NEDENİ

    Parfüm içerikli sıvıların ten rengine göre farklı etkileri olacağını belirten Özel Tekden Hastanesi Cildiye Uzmanı Uzm. Dr. Ayşegül Baykan, şunları söyledi: “Parfüm ve benzeri maddeler beyaz tenlilerde cilt daha hassas olduğu için kızarıklık ve kaşıntıya neden olur. Koyu buğday tenlilerde ise güneşle etkileşime geçildiğinde leke oluşumu olasılığını artıyor.”

    ASTIMI TETİKLİYOR

    Parfümün, cilt sağlığının dışında nefesle ilgili sorunlara da yol açabileceğini kaydeden Dr. Ayşegül Baykan, “Buna inhaler alerji diyoruz. Sıkarken nefes borusuna gitmesi durumunda nefes darlığı yapabiliyor. Parfümün içerisindeki katkı maddeleri astımı tetikleyebiliyor. Oda spreyleri de aynı etkide bulunuyor. Bunların hepsi toksik madde olduğu için insan sağlığına zararlı.” şeklinde konuştu.

    TÜRKİYE’DE PARFÜM TARIM İLACI GİBİ

    Türkiye’de, parfüm ve benzeri maddelerin onayının, Sağlık Bakanlığı’ndan alınmamasının tehlikenin boyutlarını artırdığını vurgulayan Dr. Ayşegül Baykan, “Türkiye’de ciltle ilgili birçok ürün tarım ilacı gibi onaylanıp geliyor. Özellikle açık parfümler daha da tehlikeli, patlamaya hazır bomba gibi. Bu nedenle, hayvanlar ve insanlar üzerinde deneyleri yaparak etkileri kanıtlanmış olan yabancı patentli markaları almak daha güvenli.” ifadelerini kullandı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×