Acı suyunu çıkartılan turunçlar imece usulü reçel yapıyor

Antalya Manavgatlı hanımlar, turunç reçelini imece usulu yapıyor. Manavgat Milli Egemenlik Mahallesi'nde yaşayan ev hanımları, narenciye bahçelerinden topladıkları turunçların(portakalın aşısızı) kabuklarının soyarak komşuluk kültürü içinde reçel yapıyor.

Acı suyunu çıkartılan turunçlar imece usulü reçel yapıyor
04 Ocak 2014 Cumartesi 17:18

Antalya Manavgatlı hanımlar, turunç reçelini imece usulu yapıyor. Manavgat Milli Egemenlik Mahallesi'nde yaşayan ev hanımları, narenciye bahçelerinden topladıkları turunçların(portakalın aşısızı) kabuklarının soyarak komşuluk kültürü içinde reçel yapıyor. Böylece ağaçlarda çürümeye terk edilen turunçlar reçel yapılarak aile bütçe katkı sağlıyor.

Turunç kabuklarını soyan hanımlar, reçel yapımı öncesi kabukları imece yöntemiyle ipe diziyor. İpe dizilen turunç kabukları yüksek dereceli kazan ve tencerelerde uzun süre kaynatılıyor. Kaynatılan kabukların acı suyu çıkması için 2 gün bekletiliyor.

Manavgatlı Cahide Cırık, Türkan Yıldız, Safinaz Tunç,Hatice Çakır, Emine Kepez ve Gülşen Arı, narenciye bahçelerinde toplanmayan turunçları toplayarak narenciye reçeli yaptıklarını söyledi.
Turunç reçelinin lezzetinin kabuklarının iyi bir şekilde kaynatılması ve acı suyunun çıkarılmasına bağlı olduğunu aktaran Emine Kepez, mahallerinde reçel yapımını imece usulu bir araya gelerek yaptıklarını kaydetti. Kepez, "Ağaç başında toplanmayan turunçları toplayarak reçel yapıyoruz. Manavgat'ta turunç reçelini hanımlar imece usulu bir araya gelerek yapıyor. Hanımların bir kısmı turunçların kabuklarını soyarken bir kısmı da soyulan kabukları ipe diziyor. İpe dizilen kabuklar sıcak suda kazanda kaynatılıyor. Kaynayan kabuklar 2 gün dinlendirilerek acı suyu çıkarılıyor. İyi bir turunç reçeli turunç kabuklarının acı suyunun çıkarılmasına bağlı. Hazır reçel almayarak aynı zamanda aile bütçesine katkıda bulunuyoruz." ifadesini kullandı.

Her kış turunç reçelini mahallede imece usulü yaptıklarını belirten Manavgatlı Türkan Yıldız, bir araya gelen hanımların imece ile reçel yapılmasının mahallede komşuluk kültürünü pekiştirdiğini kaydetti.

Manavgatlı Cahide Cırık ise turunç kabuklarını ipe dizerken kendi aralarında yöreye ait manileri seslendirdiklerini ifade etti. CİHAN

Acı suyunu çıkartılan turunçlar imece usulü reçel yapıyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×