ABD'deki donör kalp hastası çıktı, 15 yaşındaki Dilek ilik nakli bekliyor

Sakarya'nın Sapanca ilçesinde 3 yıldır lösemi tedavisi gören, ilik nakli çabası bir kez daha olumsuzlukla sonuçlanan 15 yaşındaki Dilek Meriç, kemik iliği nakli bekliyor.

ABD'deki donör kalp hastası çıktı, 15 yaşındaki Dilek ilik nakli bekliyor
17 Ocak 2014 Cuma 13:18

Sakarya'nın Sapanca ilçesinde 3 yıldır lösemi tedavisi gören, ilik nakli çabası bir kez daha olumsuzlukla sonuçlanan 15 yaşındaki Dilek Meriç, kemik iliği nakli bekliyor. Hastalığı nedeniyle çok sevdiği okulunu bırakmak zorunda kaldığını söyleyen Dilek, "Eski hayatımı geri istiyorum" diyerek gözyaşı döküyor.

Mehmet (44) ve Aynur Meriç (37) çiftinin 6 çocuğundan biri olan Dilek'e 3 yıl önce dişlerindeki kanama nedeniyle gittiği hastanede lösemi teşhisi kondu. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören ve 2 kez kemoterapi tedavisi uygulanan Dilek için uygun donör ABD'de bulundu. Nakil için umutlanan Dilek, donörün kalp rahatsızlığının bulunması nedeniyle naklin gerçekleşmeyeceği haberi üzerine yıkıldı. Hastalığı nedeniyle okulundan ve arkadaşlarından ayrı kalan Dilek, nakil için uygun iliğin bulunmasını istiyor.

Kızın babası Mehmet Meriç, rahatsızlığın diş kanaması için gittikleri hastanede ortaya çıktığını belirterek, "Tahlil yaptılar. Lösemi hastası olduğunu söylediler. 3 senedir hastaneye gidip geliyoruz. Hastalığı 1 sene arayla tekrarladı. İki kez kemoterapi gördü. Amerika'da yüzde yüz uyumlu bir donör vardı. 34 bin dolar para yatırıldı. Geçen ay nakil olacaktı. Donörü fiziksel olarak muayeneye çağırıyorlar. Kalbinde sorun çıktığı için iptal oldu. Bir kişi daha vardı. 10'da 9 uyumlu dediler. Ancak o da uyumsuz gibi. Kardeşlerinden, amca çocuklarından, dayılarından gönderdik onlar da maalesef uymadı. Duyarlı vatandaşlardan ilik bağışında bulunmalarını istiyorum." diye konuştu.

Kızı için ağlayan anne Aynur Meriç ise çaresiz halde beklediklerini ifade ederek, "Çok zor. Gece gündüz hep ağlıyoruz. Acaba ne olacak? Çaresiziz. Kızım da sürekli ağlıyor. 'Anne ne olacak?' diyor. Gece gündüz hastane götürüyoruz. İlik bekliyoruz. İlik aranıyor. Sağlığına kavuşmak, iyileşmek istiyor." dedi.

"OKULA GİDEMEYİNCE HAYALİM DE KALMADI"

Sağlığına kavuşmayı istediğini söyleyen Dilek ise en çok okulunu özlediğini dile getirdi. 'Okula gidemeyince hayal kurmayı da bıraktım' diyen Dilek, duygularını şöyle ifade etti: "1 yıl arayla hastalık tekrarladı. Nakil olmak zorundayım. Ama bulunamıyor. Yurt dışında her yerde aranıyor ama hiç yok. Yüzde yüz bulunmuştu. Fakat verici hasta oldu. Kalbinde sorun varmış, o da veremedi. Okuluma ara verdim. En çok okula gitmeyi, gezmeyi özledim. Enfeksiyon kapma riski sebebiyle kalabalık ortamlara giremiyorum. Arkadaşlarımla telefonla görüşebiliyorum. Okula gidemeyince hayal kurmayı da bıraktım. Pek hayalim de kalmadı. İyileşmek istiyorum. Eski hayatıma kavuşmak istiyorum. Her ay iğne kullanıyorum. İğneler acıtıyor, ama dayanmak zorundayım. Nakil olursam iyileşeceğim. Nakil de yok. Beklemekten başka yapacak hiçbir şeyimiz yok. Eski hayatımı geri istiyorum."

Vatandaşlardan duyarlı olmalarını isteyen Dilek, "Türkiye'de bu ilik bankalarından çok az var. Yurt dışında herkes verici oluyor, ama bizim ülkemizde pek duyarlı vatandaşlar maalesef olmuyor. Benim gibi birçok hasta var. Benim gibi pek çok bekleyen insan var. Nakil olmak istiyorum." şeklinde konuştu. CİHAN

ABD'deki donör kalp hastası çıktı, 15 yaşındaki Dilek ilik nakli bekliyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×