ABD, İsrail'in Nükleer Sırlarını Açıkladı

ABD, İsrail'in nükleer silah çalışmalarına ilişkin belgeyi açıklayarak gizlenen bir gerçeği ortaya çıkardı.

ABD, İsrail'in Nükleer Sırlarını Açıkladı
26 Mart 2015 Perşembe 23:59

ABD Savunma Bakanlığı, İsrail'in nükleer silah çalışmalarına ilişkin 'çok gizli' şekilde kayda girmiş bir belgeyi açıkladı.

İSRAİL KABUL ETMİYORDU

Rusya'nın resmi haber ajansı Sputnik'e kıyasla İsrail bugüne kadar nükleer programının bulunduğunu kabul etmezken, belge, bu ülkenin programının varlığını ve büyüklüğünü gösteriyor. Gizliliği kaldırılan ve 1987 tarihini taşıyan 386 sayfalık belge, 'İsrail ve NATO Ülkelerine İlişkin Kritik Teknolojik Değerlendirme' başlığını taşıyan bir rapor.

'HİDROJEN BOMBASI YAPABİLME İMKANI...'

Raporda, 'İsrail, hidrojen bombası yapabilmesine olanak sağlayacak bulunan kimi gelişmeler kaydetti' deniyor ve gelişmelerin, 'mikroskobik ve makroskobik düzeydeki fizyon ve füzyon süreçleriyle ilgili olduğu' belirtiliyor.

İSRAİL LABORATUVARLARI ABD LABORATUVARLARIYLA EŞİT DÜZEYDE

Raporda, İsrail'in nükleer teknolojisiyle yapabileceklerinin, derhal hemen, ABD'nin milli laboratuvarlarının yapabilecekleri düzeyinde bulunduğu kaydediliyor; İsrail laboratuvarının, ABD'nin Los Alamos, Lawrence Livermore ve Oak Ridge laboratuvarlarıyla eşit kurda bulunduğu belirtiliyor.

ABD İLE İSRAİL'İN ARASI AÇILIYOR MU?

28 sene öncesine ilişkin bu rapor, ABD'nin ilk hidrojen bombası denemelerini yaptığı çağa isabet ediyor. Raporun açıklanması, ABD ve İsrail ilişkilerinde soğukluk yaşandığı ve İran ile yapılmakta bulunan nükleer görüşmelerde ilerleme sağlandığı haberlerinin alındığı bir çağa isabet etti.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×