ABD'deki Ahıskalı Türklerden darbe girişimine tepki

ABD'de yaşayan ahıskalı türkler FETÖ'nün darbe girişimini kınadı.

ABD'deki Ahıskalı Türklerden darbe girişimine tepki
17 Temmuz 2016 Pazar 09:53

ABD'de yaşayan Ahıska Türkleri, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimini en sert şekilde kınayarak ABD yönetiminden FETÖ elebaşına sığınma hakkı verilmemesini istedi.

Ohio'nun Dayton kenti merkezli Ahıska Türk-Amerikan Dernekleri Konseyinin Başkanı İslam Şahbandarov Türkiye'deki darbe girişimi nedeniyle halkın dernek binasında toplanarak hep birlikte gelişmeleri takip ettiğini ve darbe girişimini protesto ettiğini anlattı.

Dernek binası önünde Türkiye'deki darbe girişimini protesto gösterisi düzenlenirken, Şahbandarov, "Amerikan vatandaşı olarak kendi yönetimimize, bu teröriste sığınma hakkı vererek yardım etmeyi bırakın çağrısında bulunuyorum." ifadesini kullandı.

Şahbandarov, Türkiye'de demokrasiye saldırı yapıldığını belirterek, "Birlik ve dayanışma içinde olmaya ihtiyacımız var." dedi.

Türkiye'deki gelişmeler nedeniyle gece uyuyamadıklarını belirten Şahbandarov, "Çok tehlikeli bir durumdu. İnsanlar uyumadı, Ahıska Türkleri Toplum Merkezinde hep birlikte Türkiye'deki gelişmeleri izledik." diye konuştu.

"Türkiye'nin derdi, bizim de derdimiz"
Ahıska Türk-Amerikan Toplum Merkezi Başkanı Mehdi Osmanlı ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Son yıllarda Türkiye'ye içerden dışardan oynanan oyunların farkındayız." ifadesini kullandı.

Osmanlı şunları kaydetti:
"Uzun yıllar ayrı yaşamış olsak da, Türkiye'nin sevinci bizim de sevincimiz, Türkiye'nin derdi bizim de derdimiz. Hepimiz Türkiye ile birlikte nefes alarak yaşıyoruz. 7'den 70'e yüzlerce halkımız toplanıp, Türkiye'deki gelişmelere üzüldük, ağladık ve hepimiz tepkimizi göstererek darbe girişimini protesto ettik."

Pensilvanya'ya gidip oradaki örgüt liderine karşı düzenlenen protesto gösterisine katıldıklarını belirten Osmanlı, "Türkiye ne kadar kuvvetli olsa, biz de burda, Türkiye'de kuvvetli yaşarız." dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×