AB Bakanı Çavuşoğlu: Bizim tarihimizde soykırım yoktur

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Türklerin tarihinde soykırım olmadığını vurgulayarak ‘‘Avrupa’da yükselen aşırı sağ, yabancı düşmanlığı, İslamofobi ve anti-semitizm, ne yazık ki hala belli kesimlerin tarihin acı tecrübelerin.

AB Bakanı Çavuşoğlu: Bizim tarihimizde soykırım yoktur
27 Ocak 2014 Pazartesi 16:23

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Türklerin tarihinde soykırım olmadığını vurgulayarak ‘‘Avrupa’da yükselen aşırı sağ, yabancı düşmanlığı, İslamofobi ve anti-semitizm, ne yazık ki hala belli kesimlerin tarihin acı tecrübelerinden ders çıkaramadığını göstermektedir.’’ dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Uluslararası Yahudi Soykırımı (Holokost) Kurbanlarını Anma Günü vesilesiyle mesaj yayımladı. Çavuşoğlu, Yahudi Soykırımı’nın insanlık tarihinin en utanç verici trajedilerinden birisi olduğunu ifade ederek ‘‘Auschwitz toplama kampının kurtarılmasının yıldönümüne denk gelen bu anma günü, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Türkiye dâhil 104 ülkenin oybirliği ile 1 Kasım 2005 tarihinde kabul edilmiştir. Bu anlamlı günde İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi rejimi altında sistemli bir kırıma tabi tutulan milyonlarca Yahudi, Roman ve birçok diğer azınlık grubu mensuplarını saygıyla anıyoruz. İnsanlığa karşı işlenmiş olan bu suç bütün insanlığın ortak acısı ve utancıdır.’’ açıklamasında bulundu.

‘OSMANLI DÖNEMİNDE YAHUDİLERE KUCAK AÇTIK’

Mevlüt Çavuşoğlu, Osmanlı döneminde 1492 yılında İspanya’dan sürülen Yahudilere kucak açıldığının altını çizerek ‘‘İkinci Dünya Savaşı sırasında da vatandaşı olan Yahudilerin toplama kamplarına gönderilmelerini engellemiş, başta bilim adamları olmak üzere, her kesimden Yahudiler için sığınılacak güvenli bir liman olmuştur.’’ dedi. Çavuşoğlu, ‘‘Bizim tarihimizde soykırım yoktur. Bizim medeniyetimizde farklı olana, aciz olana düşmanca yaklaşmak yoktur. Bizim inancımız bir insanı öldürmeyi bütün insanlığı öldürmekle eşdeğer tutar.’’ sözlerine yer verdi.

‘HOLOKOST’U HATIRLAMAK VE HATIRLATMAK HEPİMİZİN ORTAK VAZİFESİDİR’

Barış, hoşgörü, demokrasi gibi ortak değerler üzerinde yükselen Avrupa Birliği’nin kuruluş felsefesinde de geçmiş acıların, savaşların, soykırımların bir daha yaşanmaması hedef olarak belirlendiğini kaydeden Çavuşoğlu, ‘‘Ancak, Avrupa’da yükselen aşırı sağ, yabancı düşmanlığı, İslamofobi ve anti-semitizm, ne yazık ki hala belli kesimlerin tarihin acı tecrübelerinden ders çıkaramadığını göstermektedir. Bu nedenle, başka soykırımlar olmasını engellemek ve katliamların, halen şahit olduğumuz insanlığa karşı suçların önüne geçebilmek için gerekli bilinci yaratmak üzere Holokost’u hatırlamak ve hatırlatmak din, dil ve ırk farkı olmaksızın hepimizin ortak vazifesidir.’’ değerlendirmesinde bulundu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×