9 kişinin öldüğü Geçitli saldırısında savcı, 132 yıl hapis cezası istedi

Hakkâri'nin Geçitli köyünde yola döşenen mayının patlaması sonucu 9 sivilin hayatını kaybettiği patlamanın arkasında terör örgütü PKK'nın olduğu kesinleşti.

9 kişinin öldüğü Geçitli saldırısında savcı, 132 yıl hapis cezası istedi
18 Ocak 2014 Cumartesi 15:38

Hakkâri'nin Geçitli köyünde yola döşenen mayının patlaması sonucu 9 sivilin hayatını kaybettiği patlamanın arkasında terör örgütü PKK'nın olduğu kesinleşti. Van Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce, hazırlanan iddianamede, patlamayla ilgili yapılan incelemelerde PKK'lı 'Bawer' kod adlı Sıracettin Karataş'ın parmak izi çıktı. Terör örgütü PKK üyesi Sıracettin K. hakkında, 10 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 132 yıl hapis cezası istendi.

Hakkari'nin Durankaya beldesine bağlı Geçitli köyünde 16 Eylül 2010'da yola döşenen mayının minibüsün geçişi sırasında patlatılması sonucu aynı aileden 9 kişinin hayatını kaybettiği, 4 kişinin de yaralandığı saldırıya katıldığı tespit edilen terör örgütü PKK üyesi Sıracettin K.'yla ilgili Van Cumhuriyet Başsavcıvekilliği tarafından hazırlanan iddianame tamamlandı. Van 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen 9 sayfalık iddianamede, hakkında yakalama kararı bulunan zanlının olay tutanakları, mağdur beyanları, Kriminal Polis Laboratuvarları Dairesi Başkanlığı'nca hazırlanan ekspertiz raporu gibi delillerden yola çıkılarak, saldırıyı gerçekleştiren şüpheliler arasında yer aldığına dikkat çekildi.

EYLEM DEVLETİN BÜTÜNLÜĞÜNÜ BOZMAK İÇİN YAPILDI

Terörist Sıracettin K.'nın, "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, terör örgütü faaliyeti çerçevesinde kasten adam öldürmek, kasten adam öldürmeye teşebbüste bulunmak ve örgüt faaliyeti kapsamında patlayıcı madde bulundurmak" suçlarını işlediği kaydedilen iddianamede, şüphelinin, "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" suçundan bir, patlamada hayatını kaybeden 9 kişi için de 9 olmak üzere 10 kez ağırlaştırılmış müebbet ve olayda yaralanan 4 kişi için 120, patlayıcı madde bulundurma suçundan da 12 yıl olmak üzere toplam 132 yıl hapis cezasıyla yargılanması talep edildi.

Saldırıyı gerçekleştiren arasında terörist Sıracettin K.'nın bulunduğunun parmak izi inceleme raporu ile tespit edildiği ve bu raporla eylemin PKK tarafından gerçekleştirildiğinin resmen ortaya çıktığı belirtilen iddianamede, "Eylemi gerçekleştirenlerin ortaya çıkarılmasına kadar saldırı terör örgütü PKK tarafından sahiplenilmemiştir. Hatta olay yerine asker çantası bırakılarak, eylemin terör örgütü tarafından gerçekleştirilmediği algısı oluşturularak, bölge halkı ile devletin kurumları karşı karşıya getirilmeye çalışılmıştır." denildi.

"Ancak söz konusu parmak izi raporunun ortaya çıkmasıyla terör örgütünün sözde silahlı kanadının başında bulunan 'Sofi Nurettin' tarafından yapılan açıklamada, söz konusu eylemin terör örgütü tarafından gerçekleştirildiği kabul edilmiştir." şeklinde belirtilen iddianamede şöyle devam ediyor: "Terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirilen bu eylemde Aydın Erol'un kullandığı aracın hedef olarak seçilmesinin de bilinçli olduğu, 05 Eylül 2010'da Aydın Erol ile babası Cahit Erol'un Geçitli Jandarma Karakolu'nu ziyaret ettikleri ve iftar yemeğine katıldıkları belirlenmiştir. Bu olayda, devlet kurumları ile yakın ilişki içerisinde bulunan vatandaşlar, örgüt tarafından hedef seçilerek diğer insanlara da mesaj verilmek istenmiştir. Şüphelinin belirtilen sevk maddelerince cezalandırılması talep ve mütalaa olunur."

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×