85 koyunu telef oldu

Muş Merkeze bağlı Suluca köyünde meydana gelen hayvan ölümleri köylüleri şoke etti.

85 koyunu telef oldu
17 Ocak 2014 Cuma 15:13

Muş Merkeze bağlı Suluca köyünde meydana gelen hayvan ölümleri köylüleri şoke etti. İzzetin Solgun isimli vatandaşa ait henüz bilinmeyen bir nedenle naylon ahırda 85 köyün telef oldu.

Muş Merkeze bağlı Suluca köyünde meydana gelen hayvan ölümleri köylüleri şok etti. Kent merkezinden 15 kilometre mesafedeki Suluca köyünde İzzettin Solguna ait naylonda yaptığı ahırda 85 küçükbaş hayvan telef oldu. Akşam geç saatlere kadar hayvanların tamamen ayakta olduğun ve herhangi bir sıkıntının olmadığını belirten Hayvan sahibi İzzettin Solgun, sabah naylon ahırın kapısını açtığımda hayvanların tamamen telef olduğunu gördüğünü söyledi.

"HİÇBİR HAYVANIM KALMADI"

Maddi imkanları olmadığı için koyunlara yaptığı geçici çadır ahırda barındırmak zorunda kaldığını kaydeden Solgun, şunları söyledi: "Biz köylüler olarak geçimimizi büyük ölçüde hayvancılık yaparak sağlamaya çalışıyoruz. Ben de varımı yokumu sattım ve 85 tane koyun aldım. Ancak maddi imkanlarım yetersiz olduğu için ahır yapamadım. Hayvanlarımı geçici olarak kurduğum naylon ahırda besliyorum. Sabah geldiğimde bütün hayvanlarım telef olduğunu gördüm. Şu anda benim hiçbir hayvanım kalmadı."

"ZEHİRLENME BELİRTİLERİNE RASTLANDI"
Teknik ekiple birlikte olay yerine gelen İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Osman Akar, "İhbarın ardından görevli arkadaşlarımız ile birlikte köye geldik yaptığımız ilk incelemelerde zehirlenme belirtilerine rastladık. Fakat daha kapsamlı bir araştırma için laboratuvar çalışması yapacağız. Hayvanlardan alınan numuneler incelenmek için Elazığ’a gönderildi. Burada şunu da vurgulamak isterim. Hayvanların hepsi küpeli fakat sigortaları yok. Eğer TARSİM’den yararlanılsa ide hasarın tamamı karşılanırdı. Biz yine de vatandaşımıza yardım edebilmek için gerekli çalışmayı yapacağız." dedi.
CİHAN

85 koyunu telef oldu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×