8. Tacik Öğrenciler Festivali Zirve Üniversitesi’nde başladı

Bu yıl 8’incisi düzenlenen Tacik Öğrenciler Festivali’ne Zirve Üniversitesi ev sahipliği yapıyor. Festivalin açılış törenine Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen, Tacikistan Başkonsolosu İlhomcon Abdurahmonov, Tacikistan Ankara...

8. Tacik Öğrenciler Festivali Zirve Üniversitesi’nde başladı
02 Mayıs 2014 Cuma 19:43

Bu yıl 8’incisi düzenlenen Tacik Öğrenciler Festivali’ne Zirve Üniversitesi ev sahipliği yapıyor. Festivalin açılış törenine Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen, Tacikistan Başkonsolosu İlhomcon Abdurahmonov, Tacikistan Ankara Büyükelçisi Farruh Homiddinoviç Şaripov, Zirve Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Töremen ve uluslararası öğrenciler katıldı.

Gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, Tacikistanlı öğrencileri ağırlamaktan gurur duyduklarını dile getiren Zirve Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Töremen, “Kültürel sermayesini ayakta tutamayan toplumlar varlığını sürdüremez, bu yüzden düzenlenen bu tarz kültürel festivaller çok önemli bir yere sahip. Zirve Üniversitesi olarak bu tür faaliyetlere ev sahipliği yapmaktan dolayı gurur duyuyoruz.” diye konuştu.

Tacikistan Cumhuriyeti Anayasası’nın 20’nci yılını kutlayan Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen de “Aramızda dil, tarih, inanç birliği bulunan Tacikistan’ın kültürel, sosyal, ekonomik olarak gelişmesi ve kalkınması bizi çok memnun etmektedir. 65 farklı ülkeden yüzlerce uluslararası öğrenciye sahip olan Zirve Üniversitesi’ni, bu festivale ev sahipliği yaptığı ve gerçekleştirdiği önemli kültürel faaliyetler için tebrik ediyorum. Gaziantepimizin eğitim hayatında büyük öneme sahip olan Zirve Üniversitesi, ülkemizi ve coğrafyamızı gururla temsil etmeye devam ediyor.” dedi.

Tacikistan Ankara Büyükelçisi Farruh Homiddinoviç Şaripov ise konuşmasında şunları söyledi: “Havası, suyu, sanayisi, kültürü ve yemekleriyle Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri olan Gaziantep’te bizi ağırlayan Zirve Üniversitesi'ne şükranlarımı sunuyorum. Tacikistan dostluğunu sağlamlaştırmak adına burada bulunmaktan onur duyuyorum.” 4 gün sürecek olan festivalde, Tacik öğrenciler futbol, voleybol, basketbol, masa tenisi, satranç gibi alanlarda spor müsabakalarına katılarak ter dökecek. Düzenlenen konserler, seminerler ve gösterilerle hem eğlenecek hem öğrenecek.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×