70 yıldır manastırda annesini bekleyen Bahe, son yolculuğuna uğurlandı

70 yıldır manastırda annesini bekleyen Bahe lakaplı Cercis Kaplan, manastırda son yolculuğuna uğurlandı.

70 yıldır manastırda annesini bekleyen Bahe, son yolculuğuna uğurlandı
02 Nisan 2014 Çarşamba 19:03

70 yıldır manastırda annesini bekleyen Bahe lakaplı Cercis Kaplan, manastırda son yolculuğuna uğurlandı.
Mardin’de annesi tarafından 6 yaşında iken Deyrulzafaran Manastırı’na bırakılan ve 70 yıl annesine kavuşma umuduyla bekleyen Bahe hayata veda etti.
Deyrulzafaran Manastırı'nda düzenlenen cenaze törenine Mardin BDP Belediye Eş Başkanı Februniye Akyol, Süryani Kadim Vakfı Başkanı Münir Kilimci, Bahe’nin hayat hikâyesini kısa metraj filmleştiren ve ödül alan Haydar Demir, çok sayıda Müslüman ve Hıristiyan , Süryani, Ermeni vatandaş katıldı.
Deyrulzafaran Manastırının ayin salonunda düzenlene törende, Metropolit Saliba Özmen, Kırıklar Kilisesi Baş Papazı Gabriyel Akyüz ve ilahi gurubu ilahi ilahiler ve dualar okudu. Metropolit Saliba Özmen dini ayinden sonra, Bahe’nin yaşam hikâyesini okuyunca duygulu anlar yaşandı.
Törenden sonra bir açıklama yapan Deyrulzafaran Manastırı Metropolit Saliba Özmen, Hepimiz, kendi çapında, penceresinde Bahe’ye minnettar olduğunu belirterek, yaşamı ile kendilerine çok güzel bir örnek olduğunu söyledi.
Baha’nin cenazesine her kesimden katılım olduğunu belirten Metropolit Saliba Özmen, Hıristiyan, Müslüman, Arap, Süryani, Ermeni, bütün halklar gerçekten Bahe’yi manastırda görmek isterdi. Ve herkesin kesinlikle hayır duasını alırdı. Bütün dualar Bahe içindi. Ve böyle de oldu. Gördüğünüz gibi kilisede bütün halklardan ve dinlerden katılımlar oldu. Başımız sağ olsun. Hıristiyanların, Müslümanların, Arapların, Türklerin, Kürtlerin, Süryanilerin tümünün başı sağ olsun ve mekânı cennet olsun.” dedi
Cenazeye çok sayıda Müslüman'ın katıldığını ifade eden Özmen, "Mardin’in güzelliklerinden biri de budur. Yani cenazelerde, bayramlarda, gördüğünüz gibi bütün münasebetlerde bir birlik ve beraberlik içerisindeyiz. Onun için Mardin örnek, model bir kenttir. Şimdi büyük şehir oldu. Umarım bu güzellikler, bu kaynaşma, bu beraberlik, bu model bütün illerimize ve bütün orta doğuya ve dünyaya örnek olmasını diliyorum. Tekrar başımız sağ olsun.” diye konuştu.

Mardin BDP Belediye Eş Başkanı Februniye Akyol ise Bahe tüm Süryanileri ve Deyrul-Zafaran Manastırı'nın bir değeri olduğunu söyledi. Akyol,” Önemli bir değeridir. Bu manastırla özdeşleşmiş bir kişiliktir. Şu an Deyrul-Zafaran Manastırı eksik gelecek bize. Bizim için bir kayıp. Bir acıdır. Yalnız Bahe Amca için mutluyuz. Şu anda huzura kavuştu. Sonsuzluğa kavuştu. Annesine kavuştu. Onun için seviniyoruz. Bir tarafımız buruk kalacak.” şeklinde konuştu
Daha sonra düzenlenen cenaze töreni ardından Bahe 76 yıl boyunca kendi evi olarak zannettiği Deyrulzafaran Manastırı'nda toprağa verildi.
CİHAN

70 yıldır manastırda annesini bekleyen Bahe, son yolculuğuna uğurlandı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×