7. Lale Festivali’nde dereceye girenler belli oldu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Sekapark’ta düzenlediği 7. Lale Festivali’nde dereceye girenler belli oldu.

7. Lale Festivali’nde dereceye girenler belli oldu
07 Nisan 2014 Pazartesi 12:03

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Sekapark’ta düzenlediği 7. Lale Festivali’nde dereceye girenler belli oldu. En güzel laleyi yetiştirenlere ödüllerini veren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, "Kocaeli halkı her şeyin en güzeline layıktır." dedi.

Sekapark alanındaki Uçurtma Tepesi’nde gerçekleşen 7. Lale Festivali’ne Kocaeli genelinde en güzel laleyi ben yetiştirdim diyen 415 yarışmacı katıldı. Yarışmanın jüri üyeliğini Kocaeli Süs Bitkileri Derneği Başkanı Engin Yener, Yalova Süs Bitkileri Üreticileri Birliği’nden Ahmet Dündar, Kocaeli Çiçekçiler Derneği Başkanı Ahmet Çelebi, Ziraat Mühendisleri Odası Kocaeli Temsilcisi Aykut Sami Ünal, Peyzaj Mimarları Odası Kocaeli Temsilcisi Ayşegül Hacıalioğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Tarihi Mekanlar Şube Müdürü Volkan Şenel, Orman Mühendisleri Odası’ndan Ali Bilgi, TÜBİTAK’tan Tuncay Türetken üstlendi.

Yarışma alanında Derince Piri Reis İlköğretim Okulu’nun halk oyunları ekibi Muş yöresinden örnekler sergiledi. Kartepe Belediyesi Halk Oyunları Çocuk Mehteran Takımı da ilgi çeken gösteriler arasında yer aldı. Büyükşehir Belediyesi Bandosu birbirinden güzel parçaları vatandaşların alkışları eşliğinde seslendirdi. Büyükşehir Belediyesi tarafından ayrıca alana çocuk oyun grupları kuruldu. KO-MEK de festival süresince ebru branşı tanıtımı ile küçük çocuklar için yüz boyama etkinliği gerçekleştirdi. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Fatih Ertaş ile daire başkanları ve şube müdürlerinin de takip ettiği yarışmada jüri, yarışmaya katılan eserleri dikkatle inceledi.

BİRİNCİYE 1.500 TL

Yapılan değerlendirme sonucunda Fatih Karakoç birinciliği elde etti. Yarışmada Tahsin Aksakallı ikinci, Ümmügülsüm Ataş ise üçüncü oldu. Mutlu Yıldırım dördüncülüğü ve Büşra Horoz ise beşinciliği elde etti. En güzel laleyi yetiştirerek yarışmada birinciliği elde edene bin 500, ikinciye 750, üçüncüye 500, dördüncü ve beşinciye ise 400 TL para ödülü verildi.

Yarışmaya katılan tüm eser sahiplerini, jüri üyelerini ve emeği geçenleri kutlayan Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Bugün çok güzel bir hava var, her şey güzel, lalelerimiz güzel, katılım sağlayan tüm eserler güzel. Hepsinden daha güzel olan bizim çocuklarımız, bizim kardeşlerimiz, bizim insanlarımız.’’ dedi. Sekapark’ı kaplayan rengarenk lalelerin güzelliğine dikkat çeken Başkan Karaosmanoğlu, "Katılım sağlayan herkesi tebrik ediyorum. Lale bir Türk çiçeğidir. Bizim benliğimizi temsil eden, baharın temsilcisi bir çiçektir. Bizim insanımız her şeyin en güzeline layıktır. Denizlerimizin de, yollarımızın da, kavşaklarımızın da, hastanelerimizin de, okullarımızın da, en güzeline layıktır. Bu bir medeniyet yarışıdır. Şehrimizin her köşesini nakış nakış işliyoruz. Kocaeli, dünyanın en temiz, en sağlıklı, en güzel, insanların yaşamaktan mutluluk duyacağı bir şehir olacak.’’ ifadesini kullandı.

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜL

Güzel bir hafta sonunda Sekapark’ı dolduran Kocaeli halkını selamlayarak konuşmasını tamamlayan Başkan Karaosmanoğlu, yarışmada ilk üçe giren eserlerin sahiplerine ödüllerini takdim etti. Yarışmada dördüncü ve beşinci olan yarışmacılara ise ödüllerini Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı ile Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut verdi.

30 BİN LALE SATIŞI YAPILDI

Büyükşehir Belediyesi, 2013 yılının kasım ayında kent genelinde lale satışlarına başlamıştı. Kocaeli genelindeki 12 ilçede içlerinde beşer adet lale tohumu olan paketlerden 30 bin adet lale satışı yapıldı. Bu laleleri yetiştirerek Sekapark’ta düzenlenen Lale Festivali’ne katılıp, mansiyon ödülünü kazanan 150 kişiye ise 100’er TL verilecek. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×