7 aydır maaş alamayan işçiler isyan etti!

Yozgat'ın Sorgun İlçesi'nde özel bir maden ocağında çalışan 60 işçi, 7 aydır ücret alamadıklarını iddia ederek eylem yaptı.

7 aydır maaş alamayan işçiler isyan etti!
13 Mayıs 2015 Çarşamba 17:46


Maden ocağı önünde toplanan maden işçileri, Soma'da hayatını kaybeden 301 maden işçisi için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Maden işçilerine CHP Yozgat Milletvekili adayları Hasan Arslan Nurdoğdu ile Zeynep Kılıçarslan da destek oldu.

İşçilerden 33 yaşındaki İsa Şimşek, 7 aydır ücret alamadıklarını söyleyerek, "Devletin bize vermiş olduğu hakları alamadığımız gibi kendi çalıştığımızı da alamıyoruz. 1 yıl içerisinde 5 ay maaş aldık. Ne huzurumuz kaldı, ne de dayanacak gücümüz kaldı. İş yerine maaşlarımız ödenene kadar girmeyeceğiz. Bazı madenci arkadaşlarımız gece vardiyasından çıkıp gündüz inşaatlarda çalışıyor. Memurun maaşını bir ay ödemesinler, bakalım Türkiye nasıl karışıyor. Ama iş madenciye geldiği zaman kimse oralı dahil olmuyor."

 "HER GÜN ÖLÜYORUZ"

 İşçilerden Dursun Erdoğan ise, maden ocağında çalışan işçi sayısının 180'den 60'a düştüğünü belirterek, bazı arkadaşlarının bugüne kadar zor dayandığını anlatırken açıklamalarına şöyle devam etti:

 "Dayanamayanlar başka işlere girdi. Şu anda yerin 280 metre derinliğinde çalışıyoruz. Üretim var. Çıkan kömür şu anda bizim ihtiyacımızı karşılayacak durumda. Nedense siyasetçilerimiz bizleri sadece seçim zamanında hatırlıyor. Şimdi kimse kapımızı bile açmıyor. Biz seçimde değil, kötü zamanda hatırlanmak istiyoruz. İlle de Soma'daki gibi birkaç madenci kardeşimizin ölmesi mi gerekiyor. Soma'dakiler bir gün öldü. 'Onlar kurtuldu' diyoruz. Ama biz burada 1.5 senedir her gün ölüyoruz. Çok zor durumdayız."

 "ÇOCUKLARIMIN YÜZÜNE BAKAMAZ HALE GELDİM"

 İşçilerden, 3 çocuk babası Ertuğrul Şahan ise, 4 seneden bu yana maden ocağında çalıştığını anlatırken, şöyle devam etti:

"8 aydır maaş alamıyorum. 2 çocuğum üniversitede, 1'i ilkokula gidiyor. Çocuklarım yüzüne bakamaz hale geldim. 25 senedir evlilik hayatım var. Son 3 ayda aile huzurum dahi kalmadı. Bugün elektrik faturamın son günü, cebimde 30 kuruşum var. 11 aydır ev kiramı dahil veremiyorum. Bir başka yere çıkmak istesem, maden ocağında çalıştığımı söylediğimde bize kiralık ev dahi vermiyorlar."

CHP Yozgat Milletvekili 1'inci sıra adayı Hasan Arslan Nurdoğdu ise işçilerin sıkıntılarını anlatırken, "Böylesi durumlar devlet denilen güce bugün ihtiyaç vardır. Devlet, hak edenin hakkının alması için güçsüzün yanında olan güçtür. Ama maalesef bu gücü burada göremiyoruz" dedi. Konuşmaların ardından 60 maden işçisi maden önünden ayrıldı.

 

 

 

 

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×