66 patlamaya suç duyurusu

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz hakkında şimdiye kadar yaşanan su isale hattında meydana gelen 66 patlama ile ilgili 'görevi kötüye kullanmak' iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu.

66 patlamaya suç duyurusu
07 Ocak 2014 Salı 14:03

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz hakkında şimdiye kadar yaşanan su isale hattında meydana gelen 66 patlama ile ilgili 'görevi kötüye kullanmak' iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bolu Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Yıkılmaz ve beraberindeki partililer, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz hakkında suç duyurusunda bulundu. Gerekçe olarak su isale hattında meydana gelen 66 patlama gösterildi. Adliye binasının önünde basın açıklaması yapan Hüseyin Yıkılmaz yaşananların sorumlusu olarak Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ı gösterdi. Yıkılmaz, “Sadece ben bilirim anlayışı ile hiçbir öneriyi kabul etmeyen 'ben merkezli anlayış' 66 kez patlamış durumda. Şimdiye kadar hiçbir can kaybı yaşanmaması bir mucizedir. Belediye başkanı şu ana kadar projeye müdahale etmediği ve boruların nasıl alındığını bilmediğini belirterek sorumluluğu İller Bankasına atmıştır. Belediye başkanı seçilmeden önce birlikte taşeronluk yaptığı mesai arkadaşının sattığı ve Türkiye’de sadece bir tek kişinin sattığı CTP boruları model olarak seçmezdi. Israrla bu borunun döşenmesini istemiştir. Yaşadıklarımız ucuz etin yahnisi olmuştur. Bu boru cam elyaflı borudur. Bu sayede ne kadar tasarruf sağlandı. Halkın kaybettiği paranın hesabını fitil fitil soracağız. Bu nedenle adliyede suç duyurusunda bulunuyoruz ve vatandaşın hakkını sonuna kadar arayacağız.” ifadelerini kullandı.

66 PATLAMADA BÜYÜK MADDİ HASAR

Şehrin su ihtiyacını karşılayan Gölköy Barajı'nda biriken suları su terfi istasyonunda bulunan 7 pompa vasıtası ile Kılıçarslan Mahallesi sınırları içerisinde bulunan temiz su arıtma tesisine pompalayan ve arıtılan suları şehir içi içme suyu şebekesine bağlayan tesiste bugüne dek 65 kez patlama meydana gelmişti. Bu patlamalar sonucunda şehrin çeşitli noktalarında bulunan bina ve apartmanlarda büyük maddi hasar meydana gelmiş, herhangi bir can kaybının yaşanmaması yüreklere su serpmişti.

Çoğu büyük maddi zararlara neden olan patlamalar ile ilgili Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, “Bolu Belediyesi'nden kaynaklanmayan yanlışlardan dolayı defalarca patlayan ve Bolu’da su sıkıntısına sebep olan olumsuzluklardan dolayı Bolu halkından özür diliyorum. Bu konunun sorumlusu olan İller Bankası hakkında avukatlarıma dava açmaları için talimatlarımı verdim.” ifadelerini kullanmıştı.

ERDOĞAN BAYRAKTAR CEVAPLADI

Yaşanan gelişmeleri Meclis gündemine taşıyan CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan ise su isale hattında meydana gelen patlamaların akıbetinin ortaya çıkması için dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'a cevaplaması için soru önergesi vermişti. Özcan, su isale hattındaki patlamalardan hangi kurumun sorumlu olduğunun cevabını istemişti. Ayrıca Tanju Özcan, Bolu Belediyesi'nde İller Bankası aleyhine açılmış bir dava olup olmadığını da bakanlığa verdiği soru önergesinde açıklanmasını talep etmişti. Özcan’ın verdiği soru önergesi yazılı olarak cevaplandırılmıştı.

Yazılı olarak verilen cevapta herhangi bir davanın söz konusu olmadığı belirtilmiş, ihale öncesi belediye tarafından çelik boruların CTP boru olarak değiştirilmesi istendiği belirtilmişti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×