60 işçinin zehirlendiği fabrikaya 508 bin lira ceza

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın talimatıyla harekete geçen ekipler, Kocaeli Gebze Sanayi Bölgesi'nde 60 işçinin zehirlenmesine sebep olduğu gerekçesiyle boya fabrikasına 507 bin 981 TL para cezası kesti.

60 işçinin zehirlendiği fabrikaya 508 bin lira ceza
06 Aralık 2013 Cuma 17:13

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın talimatıyla harekete geçen ekipler, Kocaeli Gebze Sanayi Bölgesi'nde 60 işçinin zehirlenmesine sebep olduğu gerekçesiyle boya fabrikasına 507 bin 981 TL para cezası kesti. İşçilerin fabrikada kullanılan kimyasal ham maddenin aktarımı sırasında bağlantı borusunun patlaması sonucu zehirlendiği tespit edildi.

Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki Güzeller Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bir lojistik firmasında çalışan 60 işçinin zehirlenmesi üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın talimatıyla yetkililer inceleme başlattı. Bölgeye giden bakanlık yetkilileri, Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) yoğun bir koku ile karşılaştı. Yapılan araştırma sonucunda kokunun etrafa kimyasal ham maddenin aktarımı sırasında bağlantı borusunun patlaması sonucu yayıldığı belirlendi. Bölgeye yayılan kimyasalın şirket yetkilileri tarafından işçilerce temizletildiği, kimyasalın karıştığı suyun da Yumrukaya Deresi'ne deşarj edildiği tespit edildi.

FABRİKAYA SUÇ DUYURUSU

Bakanlık, Çevre Kanunu'na uymadığı için boya fabrikasına 507 bin 981 TL ceza keserek, fabrika hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Konuya ilişkin bilgi veren Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ersan Aytaç, “İlimizde sanayi tesisleri çok sayıda. Bu tesisler yerleşim alanları ile iç içe. Bu sebeple çevreye duyarlı bir anlayışla 24 saat esasına dayalı gece gündüz denetimler yapılmakta ve tespit edilen uygunsuzluklarda tereddüt edilmeden mevzuat çerçevesinde gerekli cezai ve idari işlemler anında yapılmaktadır.” dedi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×