6 İlde El Kaide Operasyonu Yapıldı

Van Cumhuriyet Başsacılığı'nın talimatıyla Van merkezli Adana, Gaziantep, İstanbul, Kilis ve Kayseri'de El Kaide örgütüne yönelik kapsamlı operasyon yapıldı.

6 İlde El Kaide Operasyonu Yapıldı
14 Ocak 2014 Salı 17:41

Operasyonlarda Van'da 1 kişinin gözaltına alınırken., aralarında El Kaide'nin önde gelen iki isminin de bulunduğu bazı kişilerin gözaltına alındığı öne sürüldü. 

Yapılan teknik ve fiziki takiplerin değerlendirilmesi üzerine Van Cumhuriyet Başsacılığı'nın talimatı ile bu sabah saatlerinde Van Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ile İstihbarat Şube ekipleri harekete geçti. Van'dan takip edilerek Gaziantep'e giden ve örgüt sorumlusu olduğu öne sürülen 1 kişinin gözaltına alınmasından sonra Kilis'te İnsani Yardım Vakfı (İHH) deposunda arama yapıldığı belirtildi. Van ve Kilis'in yanı sıra İstanbul, Adana, Gaziantep ve Kayseri'de operasyon yapıldığı kaydedildi.

El Kaide'nin önde gelen 2 isminin gözaltında olduğu, 3'ünün ise Suriye'ye kaçtığı iddia edildi. Ancak, bu iddialar henüz doğrulatılamadı.

KİLİS'TE İHH DEPOSUNDA POLİS ARAMA BAŞLATTI

Sabah erken saatlerinde aralarında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli polislerin de bulunduğu çok sayıda resmi ve sivil polisler, Beşevler Mahallesi'ndeki İHH deposuna giderek arama başlattı. Aramanın baskınla başladığını söyleyen İHH İnsani Yardım Vakfı Basın Koordinatörü Serkan Nergis, twitterdan şu açıklamayı yaptı:

"Hangi sehirden geldigi belli olmayan emniyet gorevlileri İHH Kilis ofisinde hukuksuz bir arama yapmaktadır. Terörle Mücadele ekipleri depolarımızdaki bilgisayarlara şu an itibari ile el koydular. İHH Kilis deposunda Terörle Mücadele ekipleri tarafından yapılan arama ve malzemelere el konulması tamamen hukuksuzdur."

BİLGİSAYARLAR İHH'YA GERİ VERİLDİ

İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye Koordinatörü Serkan Öktem, vakfın Kilis şube ve deposunda yapılan aramada polisin el koyduğu bilgisayarların kendilerine teslim edildiğini söyledi. Öktem, sabah saatlerinde düzenlenen baskında el konulan bilgisayarların Kilis Emniyet Müdürlüğü'nde incelendikten sonra görevlilere iade edildiğini kaydetti.

1 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen El Kaide operasyonu kapsamında Kilis'te, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı'nın Şubesi ile deposunda yapılan aramaların ardından 1 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Yetkililer, operasyon kapsamında gözaltına alınan ve İHH görevlisi olduğu öğrenilen şüphelinin Van'a gönderildiğini kaydetti.


TEM MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINDI

Kilis'te bu sabah İnsani Yardım Vakfı'nda arama yapılması ardından öğleden sonra Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürü Devlet Çıngı, görevden alındı.

Uzun süreden bu yana Kilis'te Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü yapan ve sabah saatlerinde İHH deposuna yönelik yapılan aramada da bulunan Devlet Çıngı, öğleden sonra valilik kararıyla görevden alındı. Emniyet yetkilileri, görevden almanın valilik kararıyla yapıldığını doğrularken, gerekçesine ilişkin bilgi vermedi.

VAN'DA 18 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Van Cumhuriyet Başsacılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında 6 ayrı kentte yapılan eş zamanlı El Kaide operasyonunda Van'da 18 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Değişik adreslerde arama yapa, doküman, bilgisayar ve kitaplara el koyan Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekiplerinin gözaltına aldığı 18 kişi arasında 2009 yılında Van'da yapılan El Kaide operasyonunda gözaltına alınıp, serbest bırakılan veya davası halen süren bazı kişilerin de olduğu kaydedildi.

Dosyaya gizlilik kararı getirildiği ve avukatların halen bu dosyalara ulaşamadığı bildirildi. Gözaltına alınan 18 şüphelinin Van Emniyet Müdürlüğün'deki sorguları devam ederken, kendileri ile görüşmeye giden avukatlar da Emniyet Müdürlüğü'nden çevrildi.

İSTANBUL'DA 3, KAYSERİ'DE 1 GÖZALTI

Bu arada Van Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatı ile eş zamanlı yapılan operasyonlarda İstanbul'da 3, Kayseri'de 1 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan bu kişiler, sorgulanmak üzere Van'a götürüldü.

İHH'DEN AÇIKLAMA

Kilis'teki ofislerine yönelik polisin gerçekleştirdiği operasyona tepki gösteren İHH Genel Merkezi, "Kime? Neye ? Nereye ? Hizmet" başlığıyla bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada Suriye Halkına yardımların koordine edildiği Kilis'teki merkeze yönelik operasyon hukuksuz olarak nitelenerek, "Aranan kişinin evine gitmek yerine, ne hikmetse ofisine gelinmiş, bilgisayarlara el konulmuştur" denildi. 

KATAR KIZILAY'INA DA BASKIN

İHH açıklamasında aynı bölgede bulunan Katar Kızılay'ına ait yerlerinden arandığı bilgisi paylaşıldı. Açıklamada 

"Bu operasyon ve uygulama şekli net bir şekilde göstermektedir ki, uzun süredir İHH'yı El Kaide ile irtibatlandırma çabası bu aşamaya kadar ulaşmıştır. Tüm planlamalara rağmen İHH'ye suç atamayanlar bir İHH personelini hedef alarak ve bu personelin üzerinden İHH'yi bağlantılandırmaya çalışmaktadır. İHH hiç bir örgüte, hiç bir devlete, hiçbir hükümeti bağlı değildir. İradesi de idaresi de kendi yönetim kuruluna aittir. Neye kime , nereye hizmet ettiği açık olan bu ahlaksız operasyona karşı her türlü hukuk yoluna başvuracağımız gibi, yardımlardan hiçbir şekilde geri durmayacağımızı da ilan ediyoruz" ifadeleri kullanıldı. 

KİRLİ BİR OPERASYON YÜRÜTÜLÜYOR

İHH İnsani Yardım Vakfı'nın Fatih'teki genel merkezinde Kilis bürosuna yönelik operasyonla ilgili bir basın toplantısı düzenlendi. 

Basın Toplantısına İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım yurtdışında olduğu için katılmadı. Açıklamayı İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Sekreteri Yaşar Kutluay yaptı. Kutluay operasyonu hukuksuz olarak niteleyerek, "Türkiye'de çok kirli bir operasyon yürütülüyor. Bu operasyonun hedefinde sadece İHH yok. Bütün gelişen kurumlara saldırı var. İsrail Başbakanı daha geçen hafta İHH bizim için en büyük tehdittir demişti. Bu tırla yapamadıklarını, şuan hukuksuz bir şekilde bir kişi üzerinden koca bir vakfı basarak yapıyorlar. Hiçbir şey bulamadılar. Amaç bu değil. Amaç İHH'nın El Kaide bağlantısı var diyerek İHH'yı bir terör örgütüyle irtibatlandırmak" diye konuştu.

İHH BAZILARINI RAHATSIZ EDİYOR

İHH'nın Türkiye'yle halkının bir kurumu olduğunu belirten Kutluay, "Bütün kararlar, İHH Yönetim kurulundan çıkar. Herhangi bir yapıyla, herhangi bir ilişkisi yoktur. Suriye içinde bir sürü insanla çalışıyoruz. İHH'yı birileriyle ilişkilendirmeye çalışanlar; hiçbiriniz başaramayacaksınız. Hepiniz bu iğrenç kampanyanızda boğulacaktır. Geldiğimiz noktada bütün Türkiye halkı şunu bilmelidir; Farklı grupların eline düşen basın mensuplarını kurtararak, 1100 kişiyi hapishanelerden çıkarıyor. Bütün bunlar bazı yerleri rahatsız ediyor. Türkiye'nin bir kurumun bu bölgede söz sahibi olması bazı yerleri rahatsız ediyor. Bu lejyonerler, bu İsrail kontrolündeki yapılar tamamen deşifre olacaktır" dedi. 

PARALEL YAPILAR VURGUSU

Açıklamasında "Paralel yapılar" ifadesini kullanan Kutluay bu yapıların kimler olduğunu sorusuna, "Adı zaten belli. Bir süredir yaşadığımız sıkıntılar belli. Mavi Marmara sürecinde yaşadıklarımız belli. Farklı yapılar olabilir. Oraya kullanan birileri olabilir. Bu konuda Başbakanımızın açıklamaları var. Türkiye bunu en yetkili ağızlardan duymuş vaziyette. Olay kamuoyuna malum..." karşılığını verdi.

ARAMA HUKUKSUZ

İHH avukatı Uğur Yıldırım da soruşturmanın bir İHH çalışanı üzerinden yürüdüğünü belirterek, "Normal bir işçimizle ilgili kendisinin ev adresi olduğu iddiasıyla mahkemeye ilgili kişinin adresi olarak Kilis büromuz verilmek suretiyle mahkeme de yanıltılmıştır. Bu kişi kendisi İHH ofisine gelerek ilgili kişilere de teslim olmuştur. Dernekler hakkında ayrıca bir arama kararı olmadan arama yapılması mümkün değildir"dedi.

İHH: HER TÜRLÜ HUKUK YOLUNA BAŞVURACAĞIZ

Antalya insani Yardım (İHH) Derneği, Kilis'teki İHH ofisine düzenlenen baskınla ilgili her türlü hukuk yoluna başvurulacağını ve yardımların devam edeceğini açıkladı.

Antalya İHH Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kilis İHH'ye baskın düzenleyen polis ekibinin Kilis Emniyeti'nden olmadığı belirtilerek, "Nereden olduğu belli olmayan, terörle mücadele ekibi olduğunu söyleyen emniyet mensupları tarafından, arama kararı göstermeksizin Vakfımızın Suriye halkına yardımlarının koordine edildiği Kilis ofisimize hukuksuz bir operasyon düzenlenmiştir" denildi.

'ALEYHE VE LEHE HUSUSLARIN SORUMLULUĞU'

HH ofisinde ve aynı yerde bulunan Katar Kızılayı'na ait mekanlarda arama yapıldığı, bu sırada personelin dışarı çıkarıldığı dile getirilen açıklamada, şöyle denildi: 

"İHH'ye ve Katar Kızılayı'na ait bilgisayarlara hukuksuzca el konulmuştur. Avukatlarımız tarafından yapılan itirazlara rağmen usuli işlemler gerçekleşmemiştir. Kurumumuz, bu saatten itibaren bu usulsüzlükle oluşan eklenebilecek aleyhe hususların da kaybolacak lehe hususların da sorumluluğunu iş bu emniyet amirlerine ve savcıya yüklemiştir."

HUKUK YOLU

Operasyona karşı yargı yoluna başvurulacağı belirtilen açıklamada, "Neye, kime, nereye hizmet ettiği açık olan bu ahlaksız operasyona karşı her tür hukuk yoluna başvuracağımız gibi, yardımlardan hiçbir şekilde geri durmayacağımızı da buradan ilan ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

VAN'DA 30 STK OPERASYONU KINADI

Van'da da bir araya gelen 30 Sivil Toplum Kuruluşu (STK) Van merkezli yapılan operasyona tepki gösterdi. İHH Van ofisinde bir araya gelen STK temsilcileri adına açıklamayı STK İnisiyatifi Başkanlığı yapan Kemal Çelen okudu. Çelen şöyle konuştu: 

"Vanlı Sivil Toplum Kuruluşları olarak buradan ilan ederiz ki, Dünya çapında hizmet veren bir sivil toplum örgütü olan bu kurum hakkında yanlış algı oluşturarak kamu oyunda itibarsızlaştırma operasyonu olarak görüyoruz ve Van'da bulunan değişik alanlarda çalışan 30 sivil toplum örgütü olarak şiddetle kınıyoruz. İHH Suriye halkına yardım etmekten, mazlumların yanında olmaktan asla vazgeçmemelidir Çünkü şu anda kamplarda açlıktan ağlayan bebekler ve çaresiz kalan anne ve babaların olduğunu biliyoruz."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×