50 model araba yeniden hayat buldu

Sinan Güler, Bolulu ustalara güvendi ve 1950 model bir arabayı yeniden çalıştırdı. Çocukluğunda ağabeyi Ali'nin kullandığı ve gözü gibi baktığı 1950 model Kapitan, Sinan Güler’in 1,5 yıllık gayreti ile yeni bir görünüme kavuştu....

50 model araba yeniden hayat buldu
30 Nisan 2014 Çarşamba 18:28

Sinan Güler, Bolulu ustalara güvendi ve 1950 model bir arabayı yeniden çalıştırdı. Çocukluğunda ağabeyi Ali'nin kullandığı ve gözü gibi baktığı 1950 model Kapitan, Sinan Güler’in 1,5 yıllık gayreti ile yeni bir görünüme kavuştu. Hem fikir hem de ustalık anlamında birçok kişinin emeğiyle yeni görünümüne kavuşan arabanın bundan sonra da Bolu’da düğün arabası olarak hizmet vermesi planlanıyor.

Arabanın sahibi Sinan Güler, Bolulu olduğunu ve Bolu’daki ustalara güvenerek bu işe başladığını vurgulayarak, “Daha önce bir yetkili servisin müdürlüğünü yapıyordum. Şimdi kendi işim var. Ustalarımızın vermiş olduğu hevesle çocukluğumda mahallemde görmüş olduğum arabayı alıp restore ettirdik. Bolu sanayiinde kimsenin böyle bir arabanın yapılabileceği inancı yoktu. Hala da soruyorlar Bolu’da yaptırmış olamazsın diye. Ama Bolu’da yapılmış, toplanmış çok güzel bir araç.” dedi.

Klasik oto yapan ustaların ve televizyon programlarının da etkisiyle böyle bir şeye kalkıştığını söyleyen Güler, “Kimisi delilik diyor, kimisi akıllılık diyor. Arabayı bu hale getirmek çok uzun seneler sürmedi. Araba iyi durumdaydı. Sahibi çok güzel bakıyordu. Ben çocukluğumdan hatırlarım; arabayı çıkarırdı gezerdi, yıkardı, kurulardı, kapalı garaja alırdı. Onun için işimiz çok zor olmadı. Ama kaportacılar, boyacılar en az benim kadar, hatta benden daha fazla özendiler. 1,5 sene içerisinde bu hale geldi.” şeklinde konuştu.

Arabanın sahibi Sinan Güler şöyle devam etti: “Bu arabayı aldığım fiyat arabanın değeri değil tabi. Harcadığımız rakam 40-45 bini buldu. Bu araba trafiğe de çıkabiliyor. Zaten önceki haliyle muayeneden geçti. Biz en son bir hafta önce muayeneye gittik ve renk tespitini yaptırdık. Araç daha önce maviydi. Bu araba Bolu’da yeni evlenen çitlere gelin arabası olarak kiralanacak.”

“BİREBİR OLMASI İÇİN GAYRET GÖSTERDİ”

Amerikan arabası olmadığını söyleyen Güler, “Amerikan arabası olduğu takdirde yurtdışında da parçasını buluyorsunuz. Bu bir 1950 model bir Alman arabası. Hiçbir parçası yurtdışında dahi yok. Bulanlar olur mu bilemiyorum ama araştırdık biz bulamadık. Orijinal bir resim üzerinden yola çıkarak başladık restorasyona. Müzede olan bir fotoğraf ve birçok kişinin beyin fırtınası ile çalıştık. O müzedeki fotoğraftaki resimle birebir aynısı olması için uğraştık. Rengi bile aynı. Birçok kişinin beyin fırtınasından ve kendi beyin fırtınamızdan faydalandık. Üzerindeki nikelajlarından, yazısına varıncaya kadar her şeyin orijinaline uygun olması için çalıştık.” ifadelerini kaydetti.

Emeği geçen ustalara teşekkür eden Güler sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu aracın yenilenmesinde pek çok kişinin emeği var. Bolu sanayiinde ustalarımızla çalıştık. Kaportacı, boyacı, döşemeci, mekanikçi, camcı, elektrikçi, ben ve arkadaşım yaklaşık 15 kişinin beyin fırtınası var. El emeği olarak da 10 kişinin kesin el emeği var. Tarık Akkoloğlu, Turgay Usta, Mustafa Kıvrak, Muhitin Oral, Murat Çetin, İmdat Acar hep beraber emek verdik. Ben inancımı kaybetmedim. Resimde gördüğümün aynısını yapacağım diye uğraştım. Uydurma şeyler dışında olabilecekleri yapmaya çalıştık. En son iki gün önce aracı aldığımız Ali Ağabey’e gittik. Arabayı gördü ve hiç tekrarlamadıysa 5 ya da 6 defa ben bu kadar olacağını beklemiyordum dedi. Kendisi de çok beğendi. Hatta kullandı ve torunu ile beraber fotoğraf çektirdi. Bunun dışında bu araca yardımcı olsun diye bir araç aldık. Hurda belgeli yedek parça amaçlı. Ama onun trafiğe çıkarılacak bir durumu yok. Onu kendimiz hobi amaçlı yapıp vitrine koyacağız. Tabi bu araçtan aldığımız keyif bir başka. İlk göz ağrımız. Sonrasında yine yapmak isteriz.” CİHAN

50 model araba yeniden hayat buldu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×