5 Temmuz Urumçi katliamında hayatını kaybedenler dualarla anıldı

Kayseri’de, Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği Hanımlar Komitesi, 5 Temmuz 2009’da Urumçi’de yapılan katliamın 5. yıl dönümünü düzenlediği etkinlikle unutmadı. Etkinlikte, ölen Doğu Türkistanlı şehitler için dua edildi. Bağımsız...

5 Temmuz Urumçi katliamında hayatını kaybedenler dualarla anıldı
06 Temmuz 2014 Pazar 18:08

Kayseri’de, Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği Hanımlar Komitesi, 5 Temmuz 2009’da Urumçi’de yapılan katliamın 5. yıl dönümünü düzenlediği etkinlikle unutmadı. Etkinlikte, ölen Doğu Türkistanlı şehitler için dua edildi.

Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği bahçesinde gerçekleşen etkinliğe Mazlumder Şube Başkanı Ahmet Taş, Dernek Başkanı Erkinbeğ Uygurtürk, dernek yöneticileri ile Doğu Türkistanlılar katıldı. Konuşma yapan Doğu Türkistanlılar Derneği Hanımlar Komitesi Başkanı Gülşen Avşar, “2009 yılında 26 Haziran günü Guandang eyaletindeki bir fabrikada Uygur kızlarımıza yapılan tacizler sonunda patlak veren olaylar zinciri bir süre devam etmiştir. Olaylar sırasında meşru haklarını talep eden Uygurlar çeşitli şiddete maruz kalarak, en az 2-3 bini katledilmiştir. Kadınlar komitesi olarak Doğu Türkistan’da geride kalan sayısı belli olmayan dul yetimlerimizi düşünmek ellerimiz yetmese bile onlar için bir nebze olsun dua edebilmek bizler için birer görevdir. Biz anneler olarak Doğu Türkistan’da giderek artan katliamı hür dünyada yaşayan çocuklarımıza anlatmak ve öğretmek, rahatlığın rehavetine kapılmalarına engel olmak, onların kalplerine vatan sevgisini yerleştirmek ve kandaşlarının vebalini taşıdıklarını öğretmek istiyoruz. Geleceğimiz olan çocuklarımız hür bir milletin mensubu olarak büyürken bilmelidirler ki kendisini temsil etmeleri gereken soykırıma uğrayan bir milletleri vardır. Biz kadınlar komitesi olarak yetersiz imkânlarımızla gönül koyduğumuz davamızda emin ve kararlı ilerlemekteyiz.” diye konuştu.

Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği Başkanı ErkinBeğ Uygurtürk de Çin’in Uygurlara karşı soykırım başlattığını söyledi. Uygurtürk, “Temmuz 2009 tarihinde, Sincan Uygur Özerk Türk Cumhuriyeti'nin başkenti Urumçi’de halk, iki Uygur Türkünün öldürülmesini protesto etmek istemişlerdir. Bunun üzerine olaylar çıkmış ve Çin resmi açıklamasına göre, 197 kişi hayatını kaybetmiş, bin 721 kişi yaralanmış, bin 434 kişi tutuklanmıştır. Ama ölü sayısının binin üzerinde, yaralı sayısının da üç bin civarında olduğu belirtilmiştir.” dedi. Çin’in uyguladığı işkencelerin her geçen gün arttığına dikkat çeken Uygurtürk, Ramazan ayında Uygurlara orucun yasaklandığını hatırlattı. Uygurtürk, “Çinliler, oruç tutmaya çalışan Uygurlara işkence yapıyorlar. Doğu Türkistan’da oruç tutmak yasak, oruç tutanların oruçları Çin yönetimi polisler tarafından zorla su ya da yemek verilerek bozuluyor. Çin, Doğu Türkistan’da Türk İslam kültürünü, dini inancını yok etmek için böyle yöntemlere başvuruyor. Ama Doğu Türkistanlı Müslümanlar kendi inanç ve kültürüyle yaşamak için mücadele ediyor. Bu uğurda can ve mallarını feda ederek şehit oluyorlar. Doğu Türkistan’ı, orada yaşanan zulümleri anlatmak zorundayız. Artık sizlerde oradaki Müslümanların neler yaşadığını biliyorsunuz hiçbir şey yapamıyorsanız en azından dualarınızla onlara destek olabilirsiniz ve sizlerde orada yaşanan zulümleri başkalarının bilmeleri için anlatabilirsiniz.’’ şeklinde konuştu.

Mazlumder Şube Başkanı Ahmet Taş ise Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık dramına dikkat çekti ve dünyanın yaşanan zulme gözlerini kapatmaması gerektiğini ifade etti. Konuşmaların ardından yöresel kıyafetler giyen Uygur kızları, ilahiler ve şiirler okudu. Etkinlik Doğu Türkistan’da şehitler için yapılan dua ile sona erdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×