4 ülkeden gelen firma temsilcileri, Türk firmalarla iş görüşmesi yapacak

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Sakarya İhracatını Geliştirme Projesi kapsamında Etiyopya, Karadağ, Polonya ve Kanada'da makine ve metal sektöründe faaliyet gösteren firma yetkililerini ağırlıyor.

4 ülkeden gelen firma temsilcileri, Türk firmalarla iş görüşmesi yapacak
19 Şubat 2014 Çarşamba 19:13

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Sakarya İhracatını Geliştirme Projesi kapsamında Etiyopya, Karadağ, Polonya ve Kanada'da makine ve metal sektöründe faaliyet gösteren firma yetkililerini ağırlıyor. 40 kişilik yabancı heyet, SATSO ev sahipliğinde ilgili sektörlerde faaliyet gösteren firmaları ziyaret ederek ikili iş görüşmelerinde bulundu.
SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Yılgenci, Günay Güneş ve yönetim kurulu üyeleri tarafından ağırlanan heyet, tanışma toplantısında sektörleri ve ziyaretten beklentileri ile ilgili bilgi verdi.
SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Günay Güneş, dünya ülkelerinin ciddi rakibi olan ülkelerden olduklarını belirterek, "Uluslararası platformda diğer ülkeler tarafından duruşumuzun olumlu algılamasında en önemli etkenlerden biri iş dünyamızın gösterdiği çaba ve karşılığındaki başarıdır. Biz, artık dünya ülkelerinin ciddi rakibi olan ülkelerdeniz. 2013 yılı içerisinde global anlamda görülen ekonomideki yavaş ilerlemeye rağmen ülkemizin üretim ve ihracat rakamları bizleri onurlandırıyor. İlimizin ihracatçı iller sıralamasında ilk 10 arasında yer aldığı bilinmekle beraber, hedefimiz ilk 5 il arasına girmektir" dedi.
İhracat potansiyellerini ve ihracatçı firma sayılarını artırmak amacıyla, birçok proje geliştirildiğini kaydeden Güneş, şunları söyledi; "Projelerimizin bir amacı da ihraç edilen mal ve hizmetlerin çeşitlendirilmesi, ihraç mallarına yeni pazarlar kazandırılmasıdır. Üyelerimizin uluslararası ticarette paylarının artırılması ve girişimlerinde gerekli desteğin sağlanması ile uluslararası piyasalarda rekabet gücü kazandırılması çalışmaları artarak sürecektir. Sakarya; otomotiv, makine, tekstil, gıda, turizm, tarım, inşaat, orman ürünleri, mobilya, metal, elektrik, plastik-kauçuk, mühendislik hizmetleri ve mermer gibi bir çok farklı sektörde faaliyet gösteren 300'e yakın firmanın 150 ülkeye yaptığı ihracatla Türkiye'nin ihracat hedefine olan katkılarını her geçen yıl artırarak sürdürüyor. Tüm katılımcı ülkeler ve ilimiz ürün, hizmet, yatırım ve bilgi alanlarında güçlü ve büyüyen ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesine katkı sağlayacak işbirliğinin temeli olmasını dilerim.”
Konuşmaların ardından Başkan Yardımcıları Orhan Yılgenci ve Günay Güneş, Alım Heyet temsilcilerinin Sakarya'nın sosyo ekonomik durumu, sektörleri ve yatırım avantajları hakkındaki sorularını yanıtladı.
Söz konusu toplantının ardından heyet 3 gün süre ile Sakarya'daki makine metal sektöründe faaliyet gösteren ihracatçı firmaları ziyarete devam edecek.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×