4 milyon lirayı aşkın borcu yüzünden Mardin Belediyesi'nin elektriği kesildi

Mardin Belediyesi hizmet binasının Dicle EDAŞ’a olan 4 milyon 284 bin TL elektrik borcu yüzünden elektrikleri kesildi.

4 milyon lirayı aşkın borcu yüzünden Mardin Belediyesi'nin elektriği kesildi
14 Ocak 2014 Salı 13:13

Mardin Belediyesi hizmet binasının Dicle EDAŞ’a olan 4 milyon 284 bin TL elektrik borcu yüzünden elektrikleri kesildi. Bir haftadan beri elektrikleri kesilen Mardin Belediyesi enerji ihtiyacını jeneratörler üzerinden gidermeye çalışıyor.

Mardin'de 9 ilçe ve belde belediyelerinin de borçlarını ödeyemediği takdirde önümüzdeki günlerde elektriklerinin kesileceği ifade ediliyor. Mardin Belediyesi Çarşamba gününe kadar elektrik borçlarını ödemediği takdirde içme suyu şebekesinin elektriği kesileceği ve bütün Mardin halkının susuz kalacağı belirtildi.

6 İLİN BELEDİYESİNİN DAHA ELEKTRİKLERİ KESİLECEK

Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan Mardin, Diyarbakır, Batman, Siirt, Şırnak ve Şanlıurfa olmak üzere 6 ilin belediyesi ve bu illere bağlı ilçe ve beldelerin de elektrikleri borçları yüzünden kesilmelerinin söz konusu olduğu belirtiliyor.

1 HAFTADIR MARDİN BELEDİYESİ'NİN ELEKTRİKLERİ KESİK

Mardin Belediye Başkan Vekili Murtaza Varlık, Dicle EDAŞ Dağıtım şirketine birikmiş elektrik borçlarının bulunduğunu ve belediyenin maddi sıkıntılarından dolayı ödeme yapamadıkları için elektriklerinin kesildiğini söyledi.

Kesinti nedeniyle hizmetlerinin aksadığını ifade eden Varlık, "Dicle EDAŞ Dağıtım şirketi ile yaptığımız bir ön görüşme mutabakat anlaşması var. 13.9.2013 tarihinde yapılan mutabakatta aylık tahakkuklara ilişkin aylık tahakkuk eden fatura toplamlarının asgari 200 bin TL ödenmesi karşılığında elektrik enerjisinin kesilmeyeceğine ilişkin mutabakat 2014 Mart ayına kadar devam ediyor. Fakat buna rağmen elektriklerimiz kesildi. İçme suyu dağıtım şebekesinin elektriği kesilirse bütün Mardin susuz kalacak. Mardin halkını perişan etmeye hakkımız yok. Bu konuda Dicle EDAŞ yetkilileri ile anlaşma görüşmelerimiz vardır." dedi

"DİCLE EDAŞ’IN ABONELERİNDEN 70 MİLYON TL ALACAĞI VAR"

Dicle EDAŞ Elektrik Perakende Satış Yöneticisi Ekrem Yalçın, Mardin Belediyesi'nin birikmiş olan elektrik borcu yüzünden belediyenin hizmet binasının elektriklerini kesmek zorunda kaldıklarını belirterek, Mardin merkez olmak üzere 9 ilçe ve belde belediyelerin elektrik borçlarının bulunduğunu ve bunları da ödemedikleri takdirde elektriklerini kesmek zorunda kalacaklarını ifade etti.

Mardin genelinde abonelerden 70 milyon TL elektrik borcu alacaklarının bulunduğunu belirten Yalçın, "Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan illerde belediyelerin birikmiş elektrik borçları var. Bazı belediyeler hiç elektrik borcu ödememiş durumdadır. Bu sadece Mardin ile sınırlı değil. Bize bağlı iller arasında Şanlıurfa, Diyarbakır, Siirt, Batman ve Şırnak illeri de var ve bu illerin merkez belediyeleri ve ilçe ile belde belediyelerinin de elektrik borçları var. Bunlar da ödemedikleri takdirde elektriklerini kesmek zorunda kalacağız." dedi

Dicle EDAŞ olarak geçen yılın Haziran ayından itibaren elektrik dağıtım ihalesini aldıklarını bu süre zarfında Mardin belediyesi ile yaptığımız ön görüşme mutabakatı metni ödenmesi gereken rakam üzerine anlaşma yaptıklarını ifade eden Yalçın, şöyle devam etti: "Ancak belediyenin yüksek borcu nedeniyle elektriklerini kesmek zorunda kaldık. Burada herhangi bir art niyet aramasın. Biz de bir ticari kurum olarak çalışıyoruz. Eğer borçlarımızı zamanında tahsil edemezsek bu kurum çalışamaz hale gelir. Bizim devlete verdiğimiz teminatlarımız var yükümlülüklerimiz yerine getirmediğimiz takdirde bunların hepsi yanar."

Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. (DEPSAŞ) Aralık ayında yaptığı açıklamada Güneydoğu'da bu çerçevede borcunu ödemeyen 217 bin abonenin elektriğinin kesileceğini duyurmuştu.

CİHAN

4 milyon lirayı aşkın borcu yüzünden Mardin Belediyesi'nin elektriği kesildi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×