4 askerin şehit olduğu kaza kamerada

Malatya'da 4 pilotun şehit düştüğü 2 RF-4E/TM askeri jet savaş uçağının düşüş anı ile ilgili görüntüler ortaya çıktı.

4 askerin şehit olduğu kaza kamerada
04 Mart 2015 Çarşamba 19:24

Malatya'nın Akçadağ İlçesi'nde 24 Şubat Salı günü iki F-4 Fantom askeri uçağın düşmesi ve 4 pilotun şehit olması hakkında güvenlik kamerası görüntüsü ortaya çıktı.

Ortaya çıkan güvenlik kamerası görüntüsü, uçakların havada çarpışmadığını gösteriyor. Genelkurmay Başkanlığı da hadise sonrasında yaptığı resmi izahatda, uçakların havada çarpışmadığının belirlendiğini açıklamıştı.

4 PİLOT ŞEHİT OLMUŞTU

Malatya'da 24 Şubat 2014 Salı günü meydana gelen olayda, saat 18.07'de 7. Ana Jet Üssünden planlı gece uçuş eğitimi için kalkan iki tane RF-4E Keşif Uçağı Akçadağ ilçesinin İkinciler Köyü kırsalında düşmüştü. Uçakların 7. Ana Jet Üssündeki radar sisteminden saat 19.05'de irtibatı kesildiği açıklanmıştı.2 F-4 uçağının düşmesi neticesinde uçakların pilotları Hava Pilot Kurmay Binbaşı Salih Sezer (38) ve Hava Pilot Üsteğmen Yasin Atalay (26), Hava Pilot Üsteğmen Osman Onur Özkaya (32), Hava Pilot Üsteğmen Zeynel hür Özbahçeci (29) şehit olmuştu.

GENELKURMAY: HAVADA ÇARPIŞMADILAR

7. Ana Jet Üssü'nden eğitim uçuşu için kalkan 2 F-4 uçağının düşmesi ve 4 pilotun şehit olması hakkında şekilde Genelkurmay Başkanlığı sebebi ile yapılan yazılı izahatda, "yapılan ilk incelemelerde, uçaklarımızın herhangi bir hariç etkiye maruz kalmadığı, havada çarpışmadığı, fakat irtifalarının uçtukları bölge için daha önceden belirleme edilmiş emniyetli uçuş irtifasının altında kaldığı değerlendirilmektedir" denilmişti.

BÜYÜK BİR ALEV TOPU OLUŞUYOR

Olay yerine birkaç kilometre mesafedeki bir evin sabit açılı güvenlik kamerasının, uçakların tepeye çarpma anını görüntülediği ortaya çıktı.

Genelkurmay'ın, uçaklarla saat 19.05'de iletişimin kesildiğini izahatsı nedeniyle, uçakların tam bu saatte tepeye çarptıkları değerlendirilirken, kazayı yansıtan güvenlik kamerası sistemi saatinin takribî 15 dakika geride olduğu, 18.53'ü gösterdiği görülüyor.

Bölgedeki yağışın da kaydedildiği görüntüye göre, uçakların çarpma anında iri bir alev topu oluşuyor, arkasından kapsam bölgesini genişletiyor ve alev topu küçülerek kayboluyor. Görüntü kaydına göre; uçakların çarpmasıyla oluşan alev topu takribî 10 saniye sürüyor.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×