38 köylünün öldürüldüğü hava saldırısına ‘yetkisizlik’ kararı

Şırnak’ın Kuşkonar ile Koçağılı köyünün 1994 yılında savaş uçaklarınca bombalanması sonucu 38 kişinin ölümü ile ilgili soruşturmayı yürüten Diyarbakır'daki 2'nci Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Savcılığı, zaman aşımına iki gün kala yetkisizlik kararı ver.

38 köylünün öldürüldüğü hava saldırısına ‘yetkisizlik’ kararı
24 Mart 2014 Pazartesi 20:03

Şırnak’ın Kuşkonar ile Koçağılı köyünün 1994 yılında savaş uçaklarınca bombalanması sonucu 38 kişinin ölümü ile ilgili soruşturmayı yürüten Diyarbakır'daki 2'nci Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Savcılığı, zaman aşımına iki gün kala yetkisizlik kararı vererek, dosyayı Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'na gönderdi. Askeri savcılığın, bu kararı, dosyada suçlanan emekli General Hasan Kundakçı’yı yargılama yetkisinin olmadığı gerekçesiyle aldığı belirtildi. Bugün gönderilen soruşturmayla ilgili yarın işlem yapılmazsa dosya kapanacak.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, 26 Mart tarihine kadar dava açılmaması durumunda dosyanın zaman aşımına uğrayacağını söyledi. Elçi, istenmesi halinde faili belli soruşturmanın zaman aşımından kurtarılabileceğini belirtti.

Şırnak’ın Koçağıllı ve Kuşkonar köylerinin 26 Mart 1994 tarihinde savaş uçakları tarafından bombalanması sonucu 38 kişinin öldüğü olayla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ‘görevsizlik’ kararı vererek, dosyayı askeri savcılığa göndermişti. Kararın, faili meçhul soruşturmaları yürüten savcılardan 'dosyanın alınmasından' hemen sonra verilmesi dikkat çekmişti. Geçen yıl Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından raftan indirilen dosya ile ilgili kurumlara yazı yazılmış, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, bombalamanın olduğu gün ve saatte bölgede herhangi bir uçağın uçmadığını bildirmişti. Ancak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, savcıya detaylı bilgi ve belgeler göndermişti.

Belgede, "1994 yılında Şırnak ili batısı ile Kuzeybatısı 10 NM (18.55 km)'de Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından iki uçuş icra edildiği tespit edilmiştir." denilmiş ve bombardıman kabul edilmişti. Köylülerin avukatı Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, zaman aşımı 26 Mart'ta sonuçlanacak dosyanın 2'nci Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca şüpheliler arasında emekli General Hasan Kundakçı'nın bulunması nedeniyle yetkisizlik kararı vererek, dosyayı Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'na gönderdiğini belirtti. Elçi, 26 Mart tarihine kadar dava açılmaması durumunda dosyanın zaman aşımına uğrayacağını söyledi.

Diyarbakır 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Savcılığı'nın yetkisizlik kararında şu ifadeler yer aldı: “Adli yetkisine tabi isimleri tespit edilemeyen şüphelilerden general rütbesindeki başka personellerin de olabileceğinden ve 353 Sayılı Askeri Mahkemelerin Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanun'un 15'inci maddesi uyarınca general ve amirallerin askeri mahkemelere tabi suçlarından dolayı yargılanmalarının Genelkurmay Başkanlığı Teşkilatında kurulan askeri mahkemede yapılacağı belirtildiğinden, aynı soruşturmanın 3 ayrı askeri savcılığın adli yetkisinde olduğu anlaşılmakla birlikte, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 8'inci maddesinde ve 353 Sayılı Askeri Mahkemelerin Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu'nun 27'nci maddesinde belirtilen bir suçta birden fazla sanık bulunması durumunda bağlantının var sayılacağı hükümlerinin düzenlendiği ve somut olayda kimlikleri tespit edilen ve edilemeyen şüphelilerin görevlerinin bağlantılı olduğu şüphelilerin eylemlerinin ve bu eylemlerine ilişkin delillerin ve kusurlarının değerlendirilmesinin ceza yargılamasındaki usul ekonomisi ilkesi gereğince bir bütün halinde yapılması gerektiğinden; 26.03.1994 tarihinde Şırnak ili Kuşkonar ve Koçağılı köyleri kırsalında icra edilen hava operasyonu sonucu 38 kişinin ölümü ve çok sayıda kişinin yaralanması olayı hakkında askeri savcılığımızın yetkisizliğine, kararın kesinleşmesine müteakip, soruşturma dosyasının gereğinin takdir ve ifası için yetkili olan Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'na gönderilmesine” denildi.


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×