36 mahallede bu kış doğalgaz kullanmak zorunlu hale geldi

Kayseri Mahalli Çevre Kurulu'nun hava kirliliğini en aza indirmek amacıyla 36 mahallede doğalgaz kullanımını zorunlu hale getirmesiyle başlayan süreç işliyor. Binaların 31 Temmuz'a kadar dönüşüm firmalarıyla sözleşme imzalayıp bunu Büyükşehir...

36 mahallede bu kış doğalgaz kullanmak zorunlu hale geldi
02 Temmuz 2014 Çarşamba 11:48

Kayseri Mahalli Çevre Kurulu'nun hava kirliliğini en aza indirmek amacıyla 36 mahallede doğalgaz kullanımını zorunlu hale getirmesiyle başlayan süreç işliyor. Binaların 31 Temmuz'a kadar dönüşüm firmalarıyla sözleşme imzalayıp bunu Büyükşehir Belediyesi'ne ibraz etmeleri gerekiyor.

Kurulun 20.05.2014 tarih ve 299 sayılı kararıyla merkezi ısıtma sistemleri bulunan apartman, site, lojman ile kamu kurum ve kuruluş binalarında katı ve sıvı yakıt kullanımı yasaklanarak alternatif ısınma (doğalgaz, güneş enerjisi vs) sistemlerine geçilmesi ve 30 Ekim 2014 tarihine kadar gerekli sistem dönüşümlerinin tamamlanmış olması gerekli kılınmıştı. Alınan karara göre Kocasinan ilçesinde Hacısaki, Fatih, Sahabiye, Uğurevler, Sanayi, Erciyesevler, Yıldızevler, Cumhuriyet, Fevziçakmak, Mimarsinan, Serçeönü, Örnekevler ve Gevher Nesibe mahalleleri; Melikgazi ilçesinde Seyitgazi, Aydınlıkevler, Küçükmustafa, Alpaslan, Gültepe, Yeniköy, Melikgazi, Yeni, Yıldırım Beyazıt, Çorakçılar, Cumhuriyet, Gülük, Hunat, Hürriyet, Kemeraltı, Kiçikapı, Kılıçaslan, Köşk, Osman Kavuncu, Taceddin Veli, Camikebir, Caferbey, Şehit Nazımbey mahallelerinde önümüzdeki kış katı ve sıvı yakıt yakılması yasaklanmıştı.

Bu bölgelerdeki apartman, site, lojman ile kamu kurum ve kuruluş binaları 31 Temmuz'a 2014 tarihine kadar katı veya sıvı yakıt kullanımını sonlandırarak alternatif temiz yakıtlara geçiş yönünde karar alacak ve aldıkları karar örneğiyle dönüşümü gerçekleştirecek firmayla yapılan sözleşme örneğini Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı'na teslim edecekler.

31 Ekim 2014'ten sonra katı ve sıvı yakıt kullananlara Mahalli Çevre Kurulu kararı gereğince idari işlem ve para cezası uygulanacak. Ayrıca depolarda tespit edilen kömürler de yediemine alınacak.

KAPSAM GENİŞLEYECEK

Öte yandan bu mahalleler dışında kalan tüm diğer mahallelerde de 31 Ekim 2015 tarihinden sonra doğalgaz kullanımı zorunlu hale gelecek. Böylece bu tarihten sonra şehir içinde kömür ve sıvı yakıt kullanımı sonlandırılmış olacak. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×