30 TL tercüman ücreti için dava ertelendi

Mardin'de KCK davasından tutuklu yargılanan Kürt siyasetçilerden Mehmet Selim Kaya ve Ramazan Güneş, Kürtçe savunma için 30 TL tercüman ücreti ödemeyeceklerini belirtince mahkeme heyeti, savunmalarını almadan duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.Özel...

30 TL tercüman ücreti için dava ertelendi
07 Mayıs 2014 Çarşamba 19:48

Mardin'de KCK davasından tutuklu yargılanan Kürt siyasetçilerden Mehmet Selim Kaya ve Ramazan Güneş, Kürtçe savunma için 30 TL tercüman ücreti ödemeyeceklerini belirtince mahkeme heyeti, savunmalarını almadan duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Özel yetkili mahkemelerin kaldırılması ardından KCK davasında yargılanan sanıkların yargılandığı davaların dosyaları da bulundukları illerin ağır ceza mahkemesine gönderildi. Ancak davalarda sanıkların Kürtçe savunma yapmak istemeleri bazı sorunlara neden oldu. 30 TL tercüme ücreti ödemek istemeyen sanıkların davaları ileri tarihe erteleniyor.

KCK operasyonları kapmasında 2’si tutuklu 4 Kürt siyasetçi hakkında örgüt üyesi olmak iddiasıyla açılan davanın duruşması Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya tutuklu Kürt siyasetçiler Mehmet Selim Kaya ve Ramazan Güneş ile avukatları Erdal Kuzu katıldı. Kürt siyasetçiler duruşmada Kürt savunma yapmak istediklerini belirterek, tercüman ücreti olan 30 TL'yi yatırmayacaklarını mahkeme heyetine iletti. Bunun üzerine mahkeme heyeti, tercüman ücreti ödemedikleri için Kaya ve Güneş'in savunmalarını almadan duruşmayı 6 Haziran tarihine erteledi.

İHD Başkanı ve sanık avukatı Erdal Kuzu, Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından KCK davasında yargılanan sanıkların yargılandığı davaların dosyaları da bulundukları illerin ağır ceza mahkemesine gönderildiğini söyledi. Kuzu, ”Mardin’de 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmada sanıkların 30 TL tercüme ücreti ödemeyeceklerini belirtmesi üzerime mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. Bu temel hak ve hukuka aykırı bir düzenlemedir. Diyarbakır’da yapılan muameleler burada da yapılmak isteniyor. Bu tamamen yanlış bir uygulamadır. Hangi çağda yaşıyoruz. Böyle bir uygulama neresinde vardır. Bizde anlamış değiliz.” dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×