30 Mart'ta yağan kar çaya zarar verdi

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en önemli geçim kaynağı olan çay, 30 Mart’ta yağan kardan dolayı büyük zarar gördü.

30 Mart'ta yağan kar çaya zarar verdi
07 Nisan 2014 Pazartesi 15:08

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en önemli geçim kaynağı olan çay, 30 Mart’ta yağan kardan dolayı büyük zarar gördü. Kar yağışı sonrası yeni yeni filizlenmeye başlayan çay başta olmak üzere birçok tarım ürünü soğuk nedeniyle yandı.

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, "Bu yıl hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde oldu. Bu nedenle bölgemizde bitkiler erken uyandı. Erken filizlendi 30 Mart'ta yağan kardan dolayı çayımız kısmen yanmıştır. Erken hasat beklerken şu anda hasat tahminen 20 gün gecikmiştir. Bu da rekolteyi de olumsuz etkileyecektir. 2. ve 3. sürgün çay hasadında da bunun olumsuz etkileri görülecektir. Şu an için yaşanacak rekolte kaybını tahmin etmek mümkün değil. Ancak yıllık ortalama 1 milyon 100 bin ton yaş çay üretiminin bir hayli gerileyeceği kesindir." dedi.

KİVİDE DE HASAR BÜYÜK

Kivi çiçeklerinin tamamen döküldüğünü de belirten Paliç, "Kivi üretiminde ise hasar çok büyüktür. Kivi üretimi geçen yılda düşük olmuştu. Yağan kardan dolayı kivi çiçekleri tamamen dökülmüştür. Diğer meyvelerde de durum aynıdır" şeklinde konuştu.

Paliç, kardan dolayı tarım alanları hasar gören üreticilerin Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile iletişime geçerek hasar gören alanları kayıt altına aldırmalarını istedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×