3 general tutuklandı

Darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edilen 4 generalden 3'ü tutuklandı.

3 general tutuklandı
06 Ağustos 2016 Cumartesi 01:39

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, darbeciler tarafından çeşitli görevlere getirileceği iddia edildiği gerekçesiyle gözaltına alınan ve tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 4 generalden 3'ü tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, darbecilerden ele geçirilen ve İstanbul'da çeşitli görevlere getirileceği belirtilen, aralarında generallerin de bulunduğu 37 şüpheli hakkında çalışma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında, tüm şüpheliler hakkında gözaltı kararı çıkartıldı. Şüphelilerden 26'sı gözaltına alınarak emniyete götürüldü. Yine aralarında general ve albayların bulunduğu diğer 11 şüpheli hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı.

Söz konusu 26 şüpheliden, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Komutanı Tümgeneral Gürsel Öztürk, 3. Kolordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Tayyar Süngü, İkmal/Maliye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tümgeneral Veli Yıldırım ve İstanbul Tershanesi Komutanı Tümamiral Ahmet Çakır, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayına getirildi.

Soruşturmayı yürüten savcılık, 3 generalin de tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk ederken, Tümamiral Ahmet Çakır ise serbest bırakıldı. Nöbetçi mahkeme, generaller Gürsel Öztürk, Veli Yıldırım ve Tayyar Süngü'nün, ''Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs'' suçundan tutuklanmalarına karar verdi.
Gözaltında bulunan 21 şüphelinin emniyetteki işlemleri devam ediyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×