206 taşeron temizlik işçisi sendika talebinde bulundu

Siir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde taşeron şirket tarafından yürütülen temizlik işlerinde çalışan 206 işçi sendika talebinde bulundu.

206 taşeron temizlik işçisi sendika talebinde bulundu
18 Ocak 2014 Cumartesi 17:48

Siir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde taşeron şirket tarafından yürütülen temizlik işlerinde çalışan 206 işçi sendika talebinde bulundu.

İşçiler Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak’ı makamında ziyaret edip, özlük hakları başta olmak üzere diğer haklarının korunması, sendikal bir çatı altında bir araya gelmek için destek istedi.

İşçiler adına açıklama yapan Lazgin Tepe, halen taşeron firma tarafından yürütülen temizlik firmasında 206 işçi bulunduğunu, son 4 aydır bağlı bulundukları taşeron firma tarafından maaşlarında yapılan kesintilere çözüm bulunması amacıyla Başkan Sadak’tan talepte bulunduklarını aktardı. Lazgin Tepe, “Amacımız özlük haklarımıza kavuşmaktır. Yaklaşık 10 yıldır birçok arkadaşımla birlikte temizlik firmasında görev yapıyoruz. Daha önceki dönemlerde emeğimizin karşılığı zamanında ödenmediği için mağdur oluyorduk. Bu amaçla 2014’ten itibaren biz de sendikal haklara sahip olmak için destek bekliyoruz.” dedi.

Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak ise her zaman emekçinin yanında olduğunu, imkan dahilinde destek vereceğini söyledi. Sadak, “Siirt’te bulunan tüm kesimlere ayrımsız, eşit ve kaliteli bir hizmet çabası içindeyim. Bunun yanı sıra toplumun en onurlu kesimleri arasında yer alan temizlik emekçilerinin haklarının zamanda ödenmesi ve yaşanılır bir gelirlerinin olması için yasal mevzuatlar çerçevesinde tüm imkanlarını seferber ettik. Temizlik emekçilerinin yaptığı hizmete karşılık aldıkları ücretin her zaman yetersiz olduğunu söyledim. Keşke yasal mevzuatlar ve imkânlar daha emekçiye emeğinin karşılığını almasına müsaade etseydi. Anacak var olan imkânlar ile sadece bu arkadaşlarımıza yüzde 20’lik bir artış sağlayabildik. Temizlik emekçilerinin örgütlenerek sendikalaşma taleplerini destekliyorum. Ancak konuyla ile ilgili yasal mevzuatın buna izin verip vermediğini şu anda araştırıyoruz. Eğer yasal bir engel yoksa görev sürem tamamlanmadan sendikanın kurulmasına her desteği vereceğiz. Tazminat olayı ve maaş kesintilerinin bizimle bir ilgisi bulunmamasına rağmen konuyla ilgili olarak taşeron firma yetkilileri ile görüşeceğiz. Ve sorunun en kısa çözümü için gerekli girişimlerde bulunacağız.” ifadelerini kullandı. CİHAN

206 taşeron temizlik işçisi sendika talebinde bulundu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×